Голова “Нафтогазу” Юрій Вітренко назвав дуже ймовірним те, що російський “Північний потік-2” не запуститься найближчим часом або не запуститься взагалі.

Про це він розповів в інтерв’ю РБК-Україна.

За словами Вітренка, найімовірніше, що російський газогін не запустять до кінця першої половини 2022 року.

“При цьому ми вважаємо, що є суттєва ймовірність того, що він не запуститься найближчим часом або не запуститься взагалі”, – заявив очільник НАКу.

Він акцентував на тому, що теоретичний запуск ПП-2 не спричинить зниження цін на газ у Європі, про яке розповідає Росія.

“Тому що Путін крім того, що хоче запустити газопровід не відповідно до європейських правил, він ще хоче змусити європейців перейти назад на довгострокові контракти, які при цьому не були б прив’язані до ринку, хабів, споту”, – пояснив Вітренко.

Такі контракти дозволяють використовувати політичні домовленості та перетворювати газ на політичну зброю. Натомість продажі на хабах, на спотовому ринку обмежують можливості для цього.

Як наслідок, вважає голова “Нафтогазу”, просто з введенням “Північного потоку-2” ціни на газ не впадуть. Вітренко наголосив, що з введенням ПП-2 Росія може фізично припинити транзит через Україну.

Водночас він перелічив інші фактори, що впливають на зниження ціни. А саме, збільшення видобутку та експорту американського газу, нарощення поставок з країн Близького Сходу.

Нагадаємо, що національна акціонерна компанія “Нафтогаз України” звернулася до Європейської Комісії зі скаргою на зловживання російським Газпромом домінуючим становищем на європейському ринку газу. 

Національна компанія подала клопотання до Генерального директорату з конкуренції “про вжиття негайних заходів для нормалізації ситуації”.

“Газпром різко зменшив продаж власного газу на європейському спотовому ринку попри зростаючий попит та обмежує можливості інших компаній постачати додаткові обсяги газу в Європу і конкурувати з Газпромом. Саме це є ключовою причиною кризи та рекордного зростання цін у Європі. 

Дії Газпрому є антиконкурентними та спричинили значні негативні наслідки для всіх європейських споживачів”, – заявив голова правління Нафтогазу Юрій Вітренко.

У своїй скарзі Нафтогаз звертає увагу Європейської Комісії на низку конкретних зловживань. 

Зокрема, йдеться про зумисну відмову Газпрому від належного заповнення газом сховищ в ЄС, які належать Газпрому чи в яких він має значні заброньовані обсяги. 

Крім того, російська компанія раптово та без вагомих причин припинила реалізацію газу через власну електронну платформу. Маючи достатні обсяги газу та можливість використовувати вільні транзитні потужності української ГТС, Газпром відмовився від поставок більших обсягів до ЄС. 

Також без вагомих причин Газпром так і не додав на своїй електронній платформі точку передачі газу на кордоні РФ-Україна. Крім того, Газпром продовжує блокувати експорт газу, що видобувається в Росії приватними компаніями, а також блокує транзит газу з країн Центральної Азії до Європи.

Метою таких дій, на думку “Нафтогазу”, створення штучного дефіциту газу та тиск на Європейський Союз задля якнайшвидшого запуску газопроводу “Північний потік-2” без дотримання вимог європейського законодавства. 

Також варто додати, що рішення німецького енергетичного регулятора про повну сертифікацію газопроводу “Північний потік-2” не варто очікувати у першій половині наступного року, заявив голова Bundesnetzagentur.

А лідерка німецьких “Зелених”, міністерка закордонних справ у новому уряді Анналена Бербок заявила, що зараз не бачить підстав для запуску добудованого російського газопроводу “Північний потік-2”.