Останніми днями всі жваво обговорюють дивакуваті ідеї щодо “української російської”. Це дійсно якийсь зовсім поганий жарт. Навіщо вигадувати назву для того, чого взагалі не існує? Пише у своєму Facebook ексміністр закордонних справ України Павло Клімкін.
Є люди, які послуговуються російською – ніхто ж їм цього не забороняє. Зрештою, ми воюємо не з Пушкіним, а з Путіним. Пушкін, до речі, Україну любив. Можна було б тролити Росію тим, що він є російсько-українським поетом у відповідь на їхні спроби загарбати “українсько-російського” Шевченка, як вони його називають.
А українська – це не примус. Це круто, це сучасно, це новий драйв, який до того ж дає нові можливості. Для цього потрібно підтримувати культурні інституції, в тому числі Український культурний фонд Держкіно, Довженко-Центр, Раду з питань кінематографії, а не послаблювати їх, як це відбувається зараз.
Ще треба підтримувати україністику за кордоном. Помітили, що все більше іноземців говорить українською та вивчає її? Пам’ятаю, як після Революції Гідності зріс попит на вивчення української мови в іноземних університетах. І не лише через те, що українці надихали світ, а й внаслідок дій самого Кремля, який маргіналізував російську пропаганду.
Українську потрібно зробити мовою сьогодення і майбутнього, а російську – зачистити від “русского міра”. Українська має бути українською, російська – російською. Імперія ж має піти. Не потрібно займатися легалізацією її спадщини, її потрібно змінити. Назавжди.
Нагадаємо, прессекретарка Президента Юлія Мендель вважає, що “українська” російська мова є частиною культурного розмаїття нашої країни. Про це вона сказала в ефірі програми “Взгляд с Банковой” на телеканалі “Дом”.
“Українська мова, як і ідентичність, — це ширше явище, ніж виключно протистояння Росії. І в цьому наше поки ще неусвідомлене багатство. А російська, точніше, українська російська мова, — це частина культурного розмаїття нашої країни”, – зазначила Мендель.
На її думку, і зараз, і раніше російська мова не була і не є власністю виключно Росії. Так, речниця Глави держави нагадала, що англійську мову використовують в різних країнах і на континентах — в Австралії, і в США, і в Індії тощо, але Велика Британія не вважає англійську мову тільки своєю. Відтак вона висловила переконання, що і Росія не є монополістом на російську мову.
“І нам пора давно самим демонополізувати російську мову. І голосно заявити, що в Україні є українська російська мова”, – підкреслила Мендель.