Порошенко знайшов спосіб послабити наступника і зберегти свою владу
В Україні можуть з'явитися сенатори, а систему права реорганізують за американським зразком, – Корупція Інфо
Популярне: Звідки в неї ця інформація??? Надія Савченко зробила гучну заяву, це ПОВИННІ знати всі українці
Президент готовий ініціювати процес по зміні Конституції. Як стало відомо «Вістям», напрацьовано кілька варіантів проектів і всі вони знаходяться на розгляді в Адміністрації президента. Презентувати новий проект можуть вже на День Конституції, 28 червня.
Якщо Петро Порошенко у своєму зверненні скаже, що нам потрібен новий Основний закон, то процес можна буде вважати офіційно запущеним. Втім, зміни, швидше за все, торкнуться тільки повноважень наступного глави держави, оскільки йдеться про істотне скорочення президентських можливостей. На думку експертів, реформа стане для Порошенка тим парашутом, що дозволяє, програвши вибори, залишитися в політиці.
Що президенту
«Головна мета конституційної реформи — перерозподіл повноважень від президента Раді та уряду, — каже політолог Ігор Попов. — Хоча по факту це ідея легалізації «стратегічної сімки» (обмеженого кола людей, які приймають найважливіші рішення про майбутнє країни). Проблема дійсно існує, оскільки де-юре парламентсько-президентській республіці всі рішення приймаються на Банковій, а уряд і депутати лише реалізують».
Як сказав політолог Кость Бондаренко, президент може передати Раді вплив на формування силових структур Міноборони і Генпрокуратури, включаючи призначення генпрокурора: «Зовнішньополітичні повноваження передавати недоцільно. Тільки якщо в підсумковому варіанті Конституції прем'єр стане центральною фігурою, а президент залишиться ритуальною. В більшості парламентських країн президент не впливає на зовнішню політику».
Раду скоротити і розділити
За прогнозами політологів, наступна Рада вже зможе одержати нові повноваження. Цікаво, що депутати діючого скликання від процесу відсунуті — у парламентських комітетах ніякої підготовки до реформи не спостерігається. «На поточній сесії, яка триватиме до середини липня, ми не будемо розглядати зміни до Конституції, — сказав «Вістям» член комітету з питань правосуддя Олександр Черненко. — Можливо, восени такий законопроект з'явиться, але в будь-якому разі потрібно буде розглядати на двох різних сесіях».
Планується скоротити парламенту з 450 депутатів до 300 і сформувати дві палати. «У верхній палаті — сенаті — має бути однакове представництво мажоритарників від кожної області. І при цьому сенат ніколи не буде переобиратися повністю, в ньому відбувається ротація. Це буде вищий орган контролю, головні завдання якого — захищати територіальну цілісність країни, визначати норми поведінки всіх органів влади і виконувати рішення центральних органів», — розповів «Вістям» екс-нардеп Ігор Юхновський, який очолює одну з робочих груп по зміні Конституції.
У 2000 році на референдумі українці вже проголосували за це рішення, схваливши скорочення кількості депутатів до 300 чоловік (240 депутатів повинні були обиратися в нижню палату, а 60 — у верхню). Експерти прогнозують, що подібне рішення схвалять і зараз. «Скорочення числа депутатів сподобається людям», — вважає Ігор Попов.
Американське право
Також в нову Конституцію хочуть вписати плани щодо зміни адміністративно-територіального устрою країни. За словами Юхновського, планують ввести поняття «громади», як найменшою адміністративної одиниці (зараз це село). Розглядають і введення самоврядування для місцевої влади. Але йдуть суперечки — чи вводити самоврядування областей чи міст і районів. При цьому президент наполягає, щоб області отримали право на самоврядування. «Але мені здається, що повинні бути сполучною ланкою між центральною та місцевою владою», — говорить Юхновський.
Готуються також глобальні зміни судової гілки влади.
«Нам варто ввести нову законодавчу систему замість існуючої системи кодексів, — продовжує Юхновський. — Зараз за одне і те ж злочин або порушення суддя може судити за різними статтями різних кодексів — Кримінального, Адміністративного. Тому вироки часто відрізняються, залежно від ставлення судді до обвинуваченого. Нам потрібен американський тип юстиції, коли всі закони є законами прямої дії — одним законом визначається вид порушення, покарання за нього і профільний суду, де має слухатися справа. Таким чином, судді не зможуть маніпулювати статтями з різних кодексів».
Коли запустять процес
Політолог Руслан Бортнік вважає, що Порошенко запустить повноцінний конституційний процес, тільки якщо зрозуміє, що не має президентських перспектив на другий термін. «Він захоче стати членом «сімки», тільки б залишитися в політиці. Тоді він до кінця цього року дозріє для проведення такої реформи. Цю ідею сприймуть і члени коаліції, які також захочуть зберегти вплив, і голоси під реформу в Раді знайдуться», — сказав він. «По суті, він її і ініціював для свого наступника, — згоден Кость Бондаренко. — Тому реальні терміни будуть зрушувати в залежності від політичної ситуації».