Нещодавно президент США Джо Байден звинуватив Росію та Китай у розчаруванні рівнем відданості лідерів G20 боротьбі зі зміною клімату.

“Що стосується розчарування, то розчарування пов’язане з тим, що … не тільки Росія, а й Китай в основному не проявили себе з точки зору будь-яких зобов’язань щодо боротьби зі зміною клімату”, – сказав Байден на своїй пресконференції в кінці дводенного саміту лідерів G-20 у Римі.

“І є причина, чому люди повинні бути розчаровані в цьому. Я сам цим розчарований” – заявив він.

Так стало відомо, що лідери країн G20, включаючи президента Росії Владіміра Путіна і президента Китаю Сі Цзіньпіна, спільно взяли на себе зобов’язання більш рішучих дій для обмеження глобального потепління.

Однак вони не змогли укласти угоду про поступову відмову від вугілля через спротив невеликої групи країн, включаючи Росію та Китай.

Таким чином, Байден визнав прогрес у справі, але також відніс Саудівську Аравію до країн, які, за його словами, все ще роблять недостатньо.

“Потрібно зробити більше. Але це вимагатиме від нас продовжувати зосереджуватися на тому, що не робить Китай, чого не робить Росія і чого не робить Саудівська Аравія” – зазначив він.

Саме тому, остаточне комюніке лідерів G20 залишило дуже багато простору для тлумачення того, хто повинен нести основний тягар.

І в результаті після завершення зустрічі китайські державні ЗМІ повідомили, що Сі сказав своїм колегам-лідерам, що багатші країни несуть більшу відповідальність за швидше скорочення викидів.

Не зупинившись лише на звинуваченнях, Байден на власному прикладі продемонстрував, яким чином можна ефективно боротися зі змінами клімату надавши проєкт бюджету розміром 1,75 трильйона доларів, з яких 555 мільярдів доларів планують віддати сфері екології. У разі схвалення інвестиція стане рекордною для історії США сумою, яку будь-коли спрямовували на захист клімату.

Інвестиції спрямують у промисловість, сільське господарство, електроенергетику та транспортну сферу. У такий спосіб комунальним підприємствам та житловим будинкам на десять років розширять податкові пільги на використання екологічно чистих джерел енергії. Кошти також підуть на сталий розвиток та закупівлю «чистих» джерел.

Щобільше, ідентичну позицію зайняв прем’єр Італії Маріо Драгі, чия країна організувала саміт G20, що завершився в неділю.

Драгі, апелював до того, що італійська сторона, під час підготовки саміту, змогла прислухатися до позицій інших країн щодо клімату, і тому лідери держав змогли дійти єдиної позиції.

“Ми прислухалися до інших країн”, – сказав він на прес-конференції за підсумками зустрічі у верхах.

“Ми робили це з Індією, Росією, Китаєм. Схоже, що це допомогло досягти успіху”, – сказав він, коментуючи готовність лідерів G20 скорочувати шкідливі викиди в атмосферу та вирішувати проблему зміни клімату.

Драгі також зазначив, різні країни по-різному бачать процес боротьби проти кліматичних змін, що є абсолютно нормальним.

Аргументуючи свою позицію він навів приклад малорозвинених країн, які зазначають, що десятиліттями шкідливі викиди вироблялися не в них, а в найбільш розвинених державах. Саме тому країни, що розвиваються, не вважають правильним, щоб всі у світі тепер здійснювали однаковий внесок у розв’язання проблеми клімату.