У січні 2020-го року незаконне прослуховування тоді ще прем’єрміністра Олексія Гончарука могли організувати люди, наближені до одного з олігархів. Про це повідомив колишній генеральний прокурор Руслан Рябошапка в ефірі “Свободи слова Савіка Шустера”.
“Ми всі забули про справу про прослуховування прем’єрміністра в воюючій країні. Ще тоді, коли я був генеральним прокурором, ми вже встановили коло осіб, які причетні або могли бути причетні.
У тому числі ці люди були близькі до одного з олігархів. Минуло майже два роки, і суспільство досі не почуло прізвища тих людей або того олігарха”, – заявив він.
Тоді Савік Шустер уточнив, чи знає Рябошапка прізвище цього олігарха.
“Я знаю прізвище, але я не хотів би відкривати або порушувати таємницю досудового розслідування”, – наголосив екс-генпрокурор.
Нагадаємо, 15 січня 2020 року в мережі опублікували аудіозаписи, де нібито прем’єр Гончарук зізнається, що він “повний профан в економіці”. Повідомлення про заяву Гончарука про відставку з’явилося на телеграм-каналі, наближеному до Банкової. Автор посилається на джерело в Офісі президента. В опублікованих записах голоси схожі на голоси Гончарука, заступника голови Нацбанку Катерини Рожкової та міністерки фінансів Оксани Маркарової. Всі учасники на записі говорять російською мовою. Водночас на відео звук часто не збігається з титрами – як в окремих словах, так і за змістом. Також було чути, як голос, схожий на Гончарука, каже, що у Зеленського “примітивне розуміння економічних процесів” – і йому треба пояснювати їх.
Невдовзі у мережу злили другу частину прослушки. Якщо припустити, що голоси на “плівках” автентичні, то запис міг здійснюватись 16 грудня 2019 року на зустрічі у форматі “на каву” між представниками Кабміна та Нацбанку. У той день пресслужба НБУ розповсюдила реліз із анонсом, що подібні зустрічі проводитимуть регулярно.
Зеленський дав доручення правоохоронним органам за два тижні встановити причетних до запису розмов під час зустрічі Гончарука, міністрів і представників Національного банку.
“Вимагаю, щоб за два тижні, якомога швидше ми з вами отримали інформацію – хто вів записи… Знайти, хто це зробив, і з цим розібратися”, – відповідне завдання глава держави поставив під час зустрічі з керівниками Служби безпеки України, Офісу генерального прокурора, Міністерства внутрішніх справ, Національного антикорупційного бюро, Державного бюро розслідувань та Управління державної охорони.
А 5 лютого стало відомо про обшуки у приміщенні студії Олександра Дубінського на телеканалі “1+1” за адресою Куренівська,18 в Києві. Голова Служби безпеки Іван Баканов заявив, що обшуки проходили у межах розслідування кримінальної справи щодо незаконного прослуховування прем‘єрміністра Олексія Гончарука.
“Про жоден тиск на журналістів телеканалу “1+1″ або утиски свободи слова в Україні в даній ситуації мова не йде. І йти не може в принципі. Ми говоримо про неупереджене та всебічне розслідування кримінальної справи щодо незаконного прослуховування голови Уряду. І слідчі дії проходили не тільки на вул.Куренівській, 18, але й за іншими адресами осіб, що перевіряються”,- наголосив він.
За словами голови СБУ, слідчі дії по цій справі велися щодо міністрів Уряду, представників державної влади та УДО. Кілька міністрів пройшли перевірку на детекторі брехні.
Тоді ж, за даними «Української правди», президент Володимир Зеленський сказав депутатам “Слуги народу”, що йому точно відомо, що запис розмов Гончарука монтували на комп‘ютерах журналістів телеканалу “1+1”.