Путін планував взяти Соледар до 5 січня, щоб на хвилі ейфорії почати нову хвилю “часткової мобілізації”, але усі плани провалились.
Військовий аналітик, полковник запасу ЗСУ Сергій Грабський пояснив, чому Путін практично всі сили кинув на Соледар – звичайне районне місто, яке по суті нічого не дає ні в тактичному, ні у стратегічному плані.
“Я цього страшно не люблю робити, але тут на думку спадає конспірологічна теорія. У зв’язку з цим хочу нагадати виступ міністра оборони України Олексія Резнікова, який заявляв, що з 5 січня в РФ почнеться мобілізація. Безумовно, посадова особа такого рівня не може кидатися подібними даними, не маючи для цього якихось серйозних підтверджень, тому я посмію припустити таке: Соледар важливий для того, щоб оголосити про видатну перемогу російських військ і на хвилі цієї ейфорії оголосити про “часткову мобілізацію” і почати її проводити”, – сказав свою думку Грабський в інтерв’ю для “Politeka Online”.
Але вийшло не так, як хотілося Путіну. Завзята оборона ЗСУ фактично зірвала плани диктатора, оскільки досі ми не бачимо жодних дій, пов’язаних із мобілізацією.
“Тобто противник втратив темп. Це дуже серйозно зриває його плани. Я б сказав так, що наполеглива оборона Соледара дозволила виграти час і навіть знизила градус напруженості на білоруському напрямі, тому що без передислокації, без зосередження певної кількості російських військ говорити про якусь активності на Білоруському напрямку не можна. Без присутності достатньої кількості російських військ Білорусь не починатиме мобілізацію, а це теж час”, – сказав Грабський.
Окупаційна армія РФ може спробувати здійснити свій останній ривок на річницю повномасштабного вторгнення в Україну. Також це може статися на початку весни – у березні.
В той же час, Секретар РНБО Олексій Данілов в ефірі телемарафону заявив, що Україна щодня готується до можливого нового наступу армії загарбників
“Це може бути річниця. Для них ці дати є чомусь сакральними речами. Це може бути й в березні. Ми маємо готуватись до таких подій кожного дня й ми готуємось”, – пояснив він.
За словами секретаря РНБО, президент Володимир Зеленський щодня спілкується зі іноземними колегами. Вони обговорюють зброю, яку партнери України можуть передати Збройним силам України.
“Перше питання з якого починається розмова та якою закінчується, це зброя”, – підсумував Данілов.
Україні буде потрібно більше танків для того, щоб провести наступ і добитися прориву. Тільки для одного наступу потрібно близько 100 танків. Тієї кількості, яку передають західні союзники, наразі недостатньо. Києву потрібні танки Leopard – вони можуть зіграти вирішальну роль у прориві. У країнах НАТО їх близько 2300, ще 300 – на складах.
У матеріалі The Guardian йдеться про те, що для серйозного прориву на війні з Росією українським військам потрібно більше танків. Британія обіцяє поставити Україні 14 танків Challanger 2, Польща – 14 Leopard. Але для результативного наступу цього недостатньо.
Експерти Міжнародного інституту стратегічних досліджень (IISS) акцентували увагу на тому, що тільки для одного наступу Україні потрібно близько 100 танків. Таку точку зору підтримав і колишній керівник військової розвідки Британії Філ Осборн. При цьому багато що залежить від якісної підготовки, забезпечення запчастинами і бойових планів Києва на військові дії навесні 2023 року.
Видання особливо вказує, що головну роль у наступі ЗСУ можуть зіграти конкретно німецькі танки Leopard. Танків Challanger 2 не вироблялася така велика кількість. До того ж у німецької техніки більше можливостей, ніж у радянських танків, які перебувають на балансі України.
Згідно з даними IISS, у країн Північноатлантичного альянсу орієнтовно 2300 танків Leopard 2, ще 300 одиниць залишаються на складах. Отже, достатньо танків для того, щоб передати Україні їх 100 одиниць. Але для цього потрібно, щоб канцлер ФРН Шольц надав дозвіл на їх експорт в Україну.
Крім того, аналітики вважають, що фахівцям ЗСУ знадобиться від 3 до 6 тижнів, щоб досягти “базової майстерності” в роботі з німецькими танками Leopard 2.
“Тим не менш, справжнім випробуванням стане те, чи розробить Київ план ефективного використання танків у поєднанні з артилерією, щоб розчистити шлях, і піхотою, щоб захистити броньовану техніку і розчистити укріплені позиції”, – підкреслили в The Guardian.