Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) відхилив як неприйнятний позов колишнього президента Грузії Михеїла Саакашвілі проти України, в якому він вимагав визнати порушення його прав через позбавлення українського громадянства й видворення.

Про рішення у четвер повідомила пресслужба суду.

“У своєму рішенні у справі “Саакашвілі проти України” (заява № 8113/18) Європейський суд з прав людини одноголосно визнав заяву неприйнятною. Рішення є остаточним”, – йдеться у повідомленні.

Справа стосувалася заяви Саакашвілі, який у 2015 році натуралізувався в Україні та брав активну участь в українській політиці.

Саакашвілі заявляв про різні порушення своїх прав у 2017 році, коли його позбавили українського громадянства, а також у 2018 році, коли проти нього порушили кримінальну справу, заарештували та видворили з України.

Саакашвілі посилався на статті 3 (заборона нелюдського або такого, що принижує гідність, поводження), 5§1 (право на свободу та особисту недоторканність), 6§2 (презумпція невинуватості), 8 (право на повагу до приватного життя і житла), 11 (свобода зібрань), 13 (право на ефективний засіб захисту) та 18 (обмеження щодо використання обмежень прав) Європейської конвенції з прав людини.

За всіма претензіями, окрім однієї, суд встановив, що Саакашвілі не використав усіх доступних йому засобів юридичного захисту на національному рівні, а решта скарг – за статтею 13 – була явно необґрунтованою.

Суд зазначив, що після травня 2019 року, коли Саакашвілі відновили українське громадянство і він відновив свою політичну діяльність, ніщо не заважало йому подати свої скарги в Україні.

Після його повернення слідчі органи оприлюднили деякі попередні висновки щодо ймовірних порушень його прав у 2017-18 роках. Однак Саакашвілі не надав ЄСПЛ жодної оновленої інформації про свою ситуацію з березня 2018 року.

Таким чином, всі його скарги, крім однієї, були відхилені через “невичерпання національних засобів правового захисту”, – йдеться у поясненні ЄСПЛ.