Реакція Кремля на указ президента Зеленського «Про історично населені українцями території Російської Федерації» ясно відповідає російському прислів’ю «на злодієві й шапка горить», адже Путін дуже боїться, що деякі території можуть і самі виявити бажання «самовизначитись», але по-справжньому. Про це заявив політолог, доктор політичних наук, філософ Максим Розумний у своєму інтерв’ю. 

«Перелік земель — це, напевно, найпровокативніша частина цього указу, тому що все інше вже багато разів озвучували й заявляли різні інституції, зокрема й на рівні держави, зокрема, про необхідність симетричного підходу до забезпечення прав етнічних меншин. Наявність в указі переліку конкретних територій — це цікавий поворот, який справді має резонанс. Тут усе відбувається, згідно з російським прислів’ям «на злодієві й шапка горить». Тобто росіяни тлумачать цю ситуацію у своїй логіці: якщо вони заявляють про те, що землі півдня чи сходу України заселялися під час панування Російської імперії людьми російського походження, то це, на їхню думку, є приводом, щоб вводити туди російські війська та відбирати ці території в України», — сказав він.

Згідно з Розумним, той факт, що влада РФ трактує досить мирний указ Зеленського як територіальну претензію, є досить відчайним.

«У сучасному світі, не кажучи вже про його цивілізовану частину, наприклад, Європу, це зовсім не пов’язані між собою речі. Адже є етнічні землі, а є населення цих земель, яке має свою ідентичність. І це не є територіальною претензією — це є предметом багаторічних суперечок на рівні державних інституцій. Тому той факт, що цей доволі мирний указ росіяни почали одразу тлумачити в контексті територіальних претензій, радше свідчить про те, що в їхніх головах, а не про те, що міститься в цьому указі», — сказав він.