Після збиття ЗСУ декількох винищувачів минулого тижня, російські окупанти значно знизили активність на східному березі Херсонської області. Щоб уникнути ризику для своєї авіації, вони розташували далекобійну артилерію ближче до річки Дніпро. Аналітики Інституту вивчення війни у своєму звіті зафіксували зменшення активності російської авіації 24 та 25 грудня після втрати 5 винищувачів: 4 Су-34 та одного Су-30СМ. Тим часом російські соцмережі кишать зверненнями від окупантів на Лівобережжі, які з переляку почали активніше вимагати у Путіна виведення їх підрозділів з Херсонщини. Очевидно, що вони б ледь не танцювали від радості, якби Путін їх почув та записав відповідне звернення до народу.
26 грудня речник Південного оперативного командування ЗСУ Наталія Гуменюк заявила, що на східному березі Херсонської області наземних атак ворога стало вдвічі менше — порівняно з попереднім середнім показником у 30 штурмів на день.
За її словами, знищення декількох російських літаків призвело до ослаблення можливостей противника використовувати плануючі бомби. Для компенсації відсутності авіаційної підтримки окупанти вирішили використовувати великокаліберну артилерію та РСЗВ на лівому березі Херсонської області.
Речник Повітряних сил ЗСУ, полковник Юрій Ігнат, також повідомив 25 грудня, що російські війська припинили активні бойові дії на Херсонському напрямку після знищення винищувачів. Російські бомбардувальники Су-34, ймовірно, були збиті на півдні України зенітно-ракетним комплексом Patriot, який перекинули ближче до фронту, а саме до Херсонської області.
Того ж дня російський «воєнкор» підтвердив, що авіація РФ в Херсонській області не використовується протягом останніх трьох днів.
В той же час російські військові почали сіяти паніку через збиття винищувачів та активніше нити про виведення їхніх військ з Лівого берега, де операції зі сторони РФ не такі активні, але от шанси загинути для ворога значно зросли.
Крім цього на думку аналітиків ISW, окупанти нещодавно посилили використання плануючих бомб проти українських військ на правому березі Херсонської області частково через успішне придушення бійцями ЗСУ далекобійної артилерії окупантів.
«Однак російські війська, можливо, наразі вважають за краще підвести далекобійну артилерію ближче до берегової лінії річки Дніпро, ніж ризикувати знищенням більшої кількості літаків», — пояснюється у звіті.
Експерти вважають, що потенційне розгортання російської далекобійної артилерії ближче до лінії фронту може надати ЗСУ можливість легше вражати ці види озброєння та більш вільно та безпечно діяти вздовж узбережжя Дніпра та в тилових районах на західному березі Херсонської області.
Зауважимо, до початку повномасштабного вторгнення Росії до України так звана «друга армія світу» мала на озброєні понад чотири тисячі одиниць авіації. Наразі окупанти втратили понад 300 літаків й стільки ж гелікоптерів.
Згідно з інформацією порталу Global Firepower, на початку повномасштабного вторгнення Росія налічувала 4 182 одиниці авіаційної техніки, включаючи літаки, вертольоти, летючі радари та інші види авіації.
Авіаексперт та провідний науковий співробітник НАУ, Валерій Романенко, стверджує, що станом на кінець 2021 року в арсеналі російської армії перебувало понад 400 модернізованих винищувачів, таких як Су-27СМ, Су-30СМ, Су-35 тощо.
Крім того, окупанти мали на озброєнні понад 1,5 тисячі вертольотів та різноманітною технікою, такою як 18 літаків-заправників, близько 10 летючих радарів А-50 та А-50М, командні пункти типу Іл-22.
Як то кажуть, далі — більше, тому окупантам слід готуватись, що ЗСУ виведуть з ладу не один російський літак чи гелікоптер, а їхнім військам просто доведеться втікати без повітряної підтримки.