Повідомлення про збільшення випадків дезертирства серед окупантів на ділянці від Тоненького до Мар’їнки Донецької області стало предметом обговорення серед багатьох військових експертів. Адже, ця ситуація з кожним днем загострюється, бо окупанти більше не готові воювати за інтереси Путіна, а хочуть зберегти собі життя. Можливо, з часом, це навіть переросте в бунт.
Зокрема, військовий експерт, льотчик-інструктор та полковник запасу ЗСУ Роман Світан розповів про ситуацію, наголосивши на тому, що ділянку фронту переважно контролює Красногорівський гарнізон Сил оборони України, де розташований потужний укріпрайон з часів АТО.
«Після знищення Мар’їнки окупанти намагаються рухатися в бік Красногорівки. Проте на цьому напрямку розташовані зручні висоти, з яких українські війська можуть знищувати ворожі підрозділи. Якщо українські сили мають достатньо боєприпасів, то росіяни зазнають значних втрат. Групи, які вирушають на штурм, переважно не повертаються, що призводить до рекордного дезертирства. Для російських військових це стає «квитком» в один кінець: або на Красногорівку, або в інший напрям, де діють загороджувальні загони. Зазначений район стає для окупантів справжнім «капканом»», — говорить він.
До того ж, на фронті пропаганда перестає працювати, а через це у російській армії зростає кількість дезертирів, бо в окупантів починають відкриватись очі і вони бачать реальну ситуацію. Зокрема, потрапляючи на фронт, вони стикаючись із реальними умовами, коли в бій кидають абсолютно без підготовки, багато хто починає усвідомлювати, що хоче жити і не хоче виконувати накази Путіна ціною власного життя.
Про це сказав координатор відділу допомоги та евакуації проєкту “Идите лесом” Антон Горбацевич.
За його даними, кількість людей, які добровільно підписали контракт зі збройними силами РФ і зараз хочуть дезертирувати, сильно збільшилася.
“Судячи зі звернень до нашої організації, якщо брати дані за січень 2023 року, їх було близько 80 осіб. У січні 2024 року ця цифра збільшилася до 900 осіб. Це тільки за місяць. Тобто кількість дезертирів, які тільки звернулися до нас, зросла в 10 разів”, — зазначив Горбацевич.
Про зростання кількості дезертирів у російській армії також свідчить статистика в судах РФ. Це збільшення кількості відкритих справ за відповідними статтями: залишення частини, дезертирство, невиконання наказу, доповнив спікер.
“Люди стикаються з реальністю, потрапляючи на фронт. Вони говорять про те, що їм дають у руки автомат із двома обоймами і кажуть: ідіть на штурм. Ніякої реальної підготовки немає. І в цьому плані, я думаю, у людей дуже розходиться картинка. Навіть у тих, хто вірив роспропаганді. Коли людина стикається з реальністю на фронті, пропаганда перестає працювати. Вона просто хоче жити, не хоче вбивати. Ми в цьому плані допомагаємо людям. Допомагаємо тікати з Росії, ховатися в РФ”, — сказав він.
Говорячи про настрої в російському суспільстві щодо участі у війні проти України та дезертирства, Горбацевич зазначив, що вони також змінюються.
“Ми можемо судити з думки аудиторії, яка підписана на наші канали. Настрої, звичайно, сильно змінилися. Якщо на початку діяльності нашої організації доводилося переконувати людей у тому, що дезертирство — це щось хороше в нинішніх російських реаліях, то зараз уже люди самі захищають дезертирів. І видно з цих настроїв, що люди змінюють поступово своє ставлення і до війни, і до тих, хто відмовляється брати участь у ній. Раніше їх називали боягузами, а сьогодні їх радше називають героями. Але водночас про загальні настрої в Росії судити складно”, — резюмував спікер.