Екс-координатор Державного департаменту США з питань санкцій Деніел Фрід вважає, що Китай не планує підтримувати Росію у війні в Україні.

В ефірі одного з українських телеканалів він розповів, що китайці були шоковані тим, як показала себе Росія в мілітарному плані.

“Китайці у шоку від стратегічних прорахунків РФ, від її незграбності в розв’язанні того, що Путін не може ні контролювати, ні зупинити. Росія завжди була молодшим партнером Китаю, принаймні останні кілька років. Тепер цілком очевидно, що Росія – агресивний і некомпетентний молодший партнер. Сумніваюся, що китайці підуть на ризик заради Путіна”, – пояснив свою думку Фрід.

За словами експерта, Китай також не хоче посилювати свою конфронтацію зі США. Пекін побачив, що Захід не такий слабкий, як йому здавалось.

“Це повинно насторожити будь-якого серйозного стратега в Кремлі. Китай не збирається підтримувати Росією, все більше занурюючись в трясовину путінських авантюр. Гадаю, що китайці не ризикнуть порушити американські санкції, навіть обмеження ціни на нафту. Позиція Путіна не є сильною. Путін припустився серйозних прорахунків, а його нинішня позиція набагато слабша, ніж минулого року”, – підсумував Фрід.

Після початку повномасштабної війни в Україні Китай офіційно зайняв нейтральну позицію, а також закликав припинити бойових дій і перейти до мирного діалогу.

Хоча Китай не став офіційно приєднуватися до антиросійських санкцій, китайські компанії де-факто обмежили або припинили поставки багатьох підсанкційних товарів, щоб не потрапити під вторинні санкції Заходу.

Новий посол КНР в Європейському Союзі Фу Цун заявив, що ця війна поставила Китай “в дуже складне політичне становище” і “сильно загострила” відносини з Європою.

“І Росія, і Україна (наші – ред.) хороші друзі, тому ми не хочемо вибирати між друзями. Це відправна точка нашої позиції”, – сказав посол.

Фу наполягає на тому, що Китай не надає Росії ніякої військової допомоги, тоді як Захід “наживається” на війні.

“Найголовніше – зупинити бойові дії, домогтися припинення вогню для порятунку життів, і ми підтримаємо всі зусилля в цьому відношенні. Ми знаємо, що деякі люди наживаються на цій кризі. Вони продають величезну кількість зброї”, – заявив він.,0

Китай, якого Кремль вважає “другом”, насправді відмовляється допомагати Росії і надавати їй технології. Разом із цим Пекін вимагає від Москви продавати нафту зі знижкою в 30% і підтримує антиросійські санкції.

Про це розповів екс-посол США і член санкційної групи Єрмак-Макфол Майкл Макфол в інтерв’ю російській журналістці Юлії Латиніній.

Він нагадав, що санкційна робоча група пропонувала встановити стелю цін на російську нафту на рівні 30-35 доларів, але країни Заходу вирішили зробити її в $60.

“Це неправильне рішення. Я вважаю, це помилка. Але грошей, які надходили від Заходу і йшли на фінансування російської армії цього року було в кілька разів менше, ніж минулого. І навіть друзі Росії – Китай та Індія – платять на 30% менше, ніж Путін хоче. Я вважаю, що це дуже добре”, – сказав Макфол.

За його словами, Китай непублічно підтримує санкції проти Росії і не передає технології, які в нього є.

“Вони дуже спокійно, не публічно, але вони не допомагають Путіну. І особливо коли ми говоримо про технології, а це вкрай важливо. Тому що в них є технології, але вони їх не дають. І якщо такі союзники у Росії, я думаю в Кремлі повинні переглянути свої позиції в світі”, – сказав Макфол.