США та Бразилія обговорюють можливу зустріч президентів Джо Байдена і Луїса Інасіу Лули да Сілви на Генеральній Асамблеї ООН наступного місяця в Нью-Йорку, на тлі напруженості у двосторонніх відносинах. Про це повідомляє Bloomberg, посилаючись на слова трьох бразильських чиновників.

Байден і Лула в середу, 16 серпня, під час телефонної розмови обговорили спільні цілі щодо зміни клімату та інших питань, попри нещодавні суперечки між двома країнами через війну РФ проти України та відносини з Китаєм.

Чиновники, які розповіли Bloomberg про потенційну зустріч, зробили це на умовах анонімності, оскільки вона ще не була остаточно узгоджена. 

Байден, згідно з повідомленням Білого дому про цю розмову, пообіцяв попросити Конгрес виділити 500 мільйонів доларів протягом п’яти років для фонду сприяння відновленню лісів в Амазонії і допомогти мобілізувати до мільярда доларів на підтримку відновлення деградованих земель в Бразилії і регіоні Амазонії через Міжнародну фінансову корпорацію розвитку США.

Розмова Байдена і Лули відбулася через кілька днів після перемоги радикального лібертаріанця Хав’єра Мілея на президентських виборах в Аргентині, що приголомшило Америку. Мілей зневажає Лулу та інших латиноамериканських лівих лідерів як соціалістів і в інтерв’ю Bloomberg назвав свої відносини з правим попередником Лули Жаїром Болсонару “чудовими”.

Мілей також пообіцяв, що в разі обрання він вийде з економічного союзу МЕРКОСУР, куди входить Бразилія.

У той час, коли Штати намагаються стримати Китай, Лула в квітні здійснив гучний візит до Пекіна і заявив, що хоче тісніших бразильсько-китайських відносин.

Хоча Байден привітав перемогу Лули над Болсонару минулої осені і приймав його в Білому домі в лютому, бразильський президент не виявив особливого ентузіазму щодо міжнародної кампанії Байдена з підтримки України, зазначивши в липні, що “світ починає втомлюватися” від війни.

Він також відмовився засудити РФ, стверджуючи, що США і Україна повинні були більш старанно вести переговори з президентом Росії Вламідіром Путіним.

На початку червня президент України Володимир Зеленський повторював, що готовий особисто приїхати до Латинської Америки заради зустрічі з президентами тамтешніх держав.

“Мені дуже складно під час війни це зробити. Але я готовий. Я просив: давайте зробимо мою зустріч із лідерами вашого континенту. Я готовий прилетіти, я хочу з ними спілкуватися. Ваші люди, ваше суспільство довіряє своїм лідерам. І якщо я буду з вами говорити, перебуватиму у вас, ми детально побачимо, хто такий Путін, і що він не такий великий. Його час пройшов. А наші нації повинні дружити і розвиватися. Давайте ми вам розкажемо, що відбувається”, – сказав він в інтерв’ю латиноамериканським ЗМІ.

Зеленський підкреслив, що якщо країни Південної Америки не готові надати Україні зброю, вони могли би підтримати Формулу миру, підтримати людей гуманітарно.

Серед країн Латинської Америки немає єдиного ставлення до вторгнення РФ. Бразилія і Мексика віддають перевагу більш “нейтральній” позиції, в той час як Куба і Венесуела є близькими союзниками Москви. Багато урядів у регіоні воліли б, щоб Європа наполегливіше просувала мирні переговори замість того, щоб постачати більше зброї Києву.

Також очільник України призначив двох нових послів у країнах Латинської Америки – Андрія Мельника до Бразилії, а Юрія Полюховича – до Колумбії.