Україна має амбітні плани до кінця цього року виконати всі сім умов, висунутих Європейською комісією при наданні статусу кандидата, та перейти до переговорного процесу щодо членства в ЄС.
Про це заявив Прем’єр-міністр Денис Шмигаль під час зустрічі Ялтинської європейської стратегії, що відбулася в Києві, повідомляє Урядовий портал.
«Будемо рухатися дуже швидкими темпами. Ми проаналізували, як інші країни проходили цей шлях. Він займав 5, 7, 8 років. Ми маємо амбіцію максимум за два роки пройти цей шлях та реалізувати нашу мету — бути повноцінною частиною Європейського Союзу», — сказав Шмигаль.
Прем’єр наголосив, що Україна відстояла свій цивілізаційний вибір, і буде продовжувати рух на Захід.
«Основний висновок після двохсот днів цієї кривавої війни — Україна перемогла стратегічно. Ми перемогли у відстоюванні своєї свободи, нашої демократії. Ми перемогли в нашому стратегічному векторі в Європу. росія стратегічно програла. Вони залишились у своїй архаїчній радянській моделі існування зі своєю пропагандою, зі своїми імперськими амбіціями, які ми очевидно не дамо їм зреалізувати», — зазначив Прем’єр-міністр.
Шмигаль також подякував Збройним силам та всім українським військовим, які дають сьогодні можливість говорити та планувати успішне європейське майбутнє України.
За словами віцепрем’єрки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольги Стефанішиної абсолютно реалістично виглядає розпочати переговори про членство в ЄС у 2023 р. ЄС почав з нами працювати не 23 червня (саме в цей день Україна офіційно отримала статус кандидата на членство в ЄС і тепер має виконати низку вимог для початку переговорів про членство. – Ред.) Ми підготували майже 6 тисяч відповідей на запитальник і ми це робили разом з ЄС, тому що всі реформи, які ми робили, ми робили спільно на виконання Угоди про асоціацію. Тобто розуміння України дуже велике.
“Тому певні процедури – такі як скринінг, оцінка ринків, законодавство – це не те, що потребуватиме років, а це вже робота, яку треба оформити. Тому абсолютно реалістично перейти до перемовин після всіх оцінок вже в 2023 р.”, – зазначила О. Стефанішина.
В ЄС теж вважають такі строки цілком реальними. Так посол ЄС назвав можливим строком “другу половину 2023 р.”
На думку О. Стефанішиної це навіть прогнози за обережним сценарієм. За її словами, більша ясність, коли можна буде розпочати переговори з’явиться під кінець 2022 р., коли зберуться на зустріч президенти ЄС і України.
Саме членство в ЄС, за оцінками віцепрем’єрки, теж не за горами. На її думку, Україна спроможна виконати вимоги у рамках переговорів протягом навіть трьох років і мова точно не йде про десятиліття.
“У нас жорстка позиція, яка полягає в тому, що ми взяли ініціативу до своїх рук. Ми не чекаємо і не сидимо, допоки ЄС нам розкаже як далі рухатися в ЄС. Ми не хочемо йти слідами останніх країн розширення, ми не хочемо бути частиною балканського формату розширення, тому що кожна хвиля розширення має свої певні історичні аспекти”, – каже вона.
За словами віцепрем’єрки Україна отримала формальний статус лише в червні, але до цього ми зробили дуже багато – дуже багато провели реформ, виконали дуже багато зобов’язань по Угоді про асоціацію, що, в принципі, в умовах війни уможливило важливі рішення: транспортний безвіз, приєднання до європейської енергосистеми, анулювання тарифів і квот, і багато-багато речей, які ще стануться на початку року.
Водночас економічні експерти більш обережні в прогнозах щодо вступу України в ЄС найближчим часом.
Так, Олександр Болтян, аналітик компанії Esperio вважає, що шанси на оптимістичний сценарій невеликі, оскільки для вступу до ЄС країна не повинна мати невирішених територіальних конфліктів. Питання з Кримом, яке не закрите вже 8 років, тепер не єдине.
Своєю чергою, Олександр Охрименко, президент Українського аналітичного центру більш оптимістичний.
За його словами з погляду формальних ознак, Україна може у 2026 р. стати членом ЄС. Війна тут ні до чого і навіть певною мірою допомагає. Під час війни простіше ухвалити деякі потрібні закони для вступу до ЄС, які у мирний час ухвалити складно.