За 13 років двосторонні відносини між США та Україною зміцнилися та зросли, що призвело до необхідності оновити Хартію.

Нова хартія партнерства України та США включатиме кілька принципово нових аспектів. Зокрема, вони стосуватимуться протидії російській агресії. На думку Дмитра Кулеби, це буде свідченням абсолютної незворотності політики США.

Про це заявив Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба напередодні зустрічі з Держсекретарем США Ентоні Блінкеном, відповідаючи на питання Голосу Америки про скупчення російських військ на кордонах з Україною.

Він зауважив, що в України та США є повне взаєморозуміння в питанні безпекових оцінок щодо скупчення російських військ на кордонах з Україною.

“У нас немає розбіжностей зі США щодо оцінки безпекової ситуації довкола України. Є розбіжності в термінології, яка використовується протягом цього коментування. Одна справа – це коли масово перекидаються [ред.: російські] війська. Це вже насторожує. Але це ще не є свідченням вирішальної стадії підготовки наступу”, – прокоментував Дмитро Кулеба.

Наразі розвідувальні органи України не бачать утворення наступальних формувань вздовж українського кордону. Проте, зі слів Кулеби, це жодним чином не скасовує той факт, що вздовж нашого кордону Росія створила серйозне збройне напруження, і абсолютна більшість інфраструктури, яка була створена навесні цього року, залишилась там. І її в будь-який момент можна привести в дію і сформувати ці наступальні угруповання.

До слова, Україна займає виважену позицію і не збирається вчиняти провокацій чи вдаватись до дій, які можуть слугувати виправданням для ескалації з боку Росії.

Зараз уздовж українського кордону вздовж українського кордону – на Донбасі, в Криму, Білорусі, – це все сформовані точки напруження, і вони в будь-який момент можуть бути активовані.

“Наше завдання – робити все для того, щоб цього не сталось. А якщо це, не дай Бог, станеться, то завдання дипломатів буде максимально мобілізувати підтримку світу і дії наших міжнародних партнерів, які будуть здатні зупинити Росію”, – сказав Дмитро Кулеба.

На думку міністра закордонних справ, зараз з боку Росії постає ще один безпековий виклик, який стосується енергетики.

“Енергетична криза, яку Росія зараз створила на ринку Європейського союзу – це і є використання газу як зброї. Ось воно! І ми не соромимося казати, що ми дуже добре пам’ятаємо спільну заяву США і Німеччини, де було написано, що якщо Росія почне використовувати енергію як зброю у міжнародних відносинах, то Німеччина вдасться до рішучих дій. Ми вдячні Німеччині за послідовну підтримку України, але в нас є запитання: Так що, власне, відбувається? Які дії тепер вживаються для того, щоб вказати Росії на її місце?” – прокоментував Дмитро Кулеба.

Безпека України буде однією з ключових тем обговорень української делегації у Вашингтоні. Окрім Державного департаменту, відбудуться зустрічі в Пентагоні, Раді національної безпеки США, а також в експертних колах.

Основна мета візиту українського міністра у США – це оновлення хартії американсько-української комісії зі стратегічного партнерства. Відомо, що Кулеба матиме зустрічі також Пентагоні, Раді нацбезпеки США та в експертних колах.

“Хартія – це стратегічний документ. Вона на 10 років визначатиме, за якими напрямами розвиватимуться відносини між Україною і США. Теоретично може змінитися навіть адміністрація у Вашингтоні, але хартія все одно продовжуватиме діяти. Вона зацементує американську політику на роки вперед”, – підсумував Кулеба.

Раніше в Державному департаменті заявляли, що оновлення хартії допоможе в просуванні пріоритетів двостороннього партнерства між Україною та США.