Через викрадення російськими окупантами важливих елементів систем Запорізької атомної електростанції завдає шкоди ядерній безпеці та аварійній готовності.

Про це інформує Державна інспекція ядерного регулювання України з посиланням на заяву в.о. голови Олега Корікова.
Щодня ситуація на Запорізькій АЕС погіршується через дії російських окупантів, які завдають шкоди ядерній безпеці та захищеності станції.

Російські загарбники демонтували й викрали важливі елементи систем на станції, вивели з ладу частину комп’ютерної техніки, що вимагає значних зусиль та ресурсів для відновлення системи фізичного захисту.“Окупанти майже повністю деградували системи аварійної готовності та реагування на ЗАЕС”, – пише пресслужба.
За розпорядженням окупаційної адміністрації заблоковано передачу інформації з Автоматизованої системи контролю радіаційної обстановки (АСКРО) станції.

“Про цей випадок, який загрожує безпеці на ЗАЕС, український регулятор поінформував МАГАТЕ, однак не отримував повідомлень щодо можливих планованих заходів з боку Агентства для врегулювання цієї ситуації”, – сказав Коріков.

Крім того, представники Росатому вербують некваліфікований персонал на ЗАЕС.
Водночас ворог продовжує тиск на персонал. Загарбники вдаються до залякувань та обшуків у приватних домівках, забороняють контакти з особами, що перебувають на підконтрольній українському уряду території, при спробі людей покинути окуповану територію – не випускають та погрожують конфіскацією майна.
Тимчасовий очільник зазначив, що Держатомрегулювання цінує зусилля генерального директора МАГАТЕ Рафаеля Гроссі щодо забезпечення ядерної безпеки на ЗАЕС і сподівається на швидку імплементацію п’яти принципів щодо уникнення ядерної аварії.
В той же час колишній голова Державної інспекції ядерного регулювання України Григорій Плачков заявив, що в разі розвитку подій на окупованій Запорізькій атомній електростанції (ЗАЕС) за найгіршим сценарієм, їх можна буде порівняти з катастрофою на “Фукусімі”. Щоправда, аварія може статися з інших причин.

“Можна розглядати катастрофу на Чорнобильській атомній електростанції як приклад, але я все ж таки розглядав би аварію 2011 року на атомній станції Fukushima Daiichi 1 в Японії. Якщо такий апокаліптичний сценарій може піти на Запорізькій АЕС, то він може піти за сценарієм АЕС “Фукусіма”, але тільки будуть зовсім інші причини. Там це був землетрус і цунамі, а на Запорізькій АЕС – це військові, боєкомплекти і важка техніка”, – наголосив він в ефірі українського телеканалу.

Плачков зазначив, що на АЕС “Фукусіма” тип реактора більш подібний до ВВЕР-1000, який є на Запорізькій АЕС.

“Все-таки реактор РБМК (такий функціонує Чорнобильській АЕС – ред.) досить сильно відрізняється від реактора ВВЕР-1000 своїми проєктними рішеннями. Я думаю, і дизель-генератори спрацьовуватимуть, і РФ не піде на такі непроектні події на ЗАЕС. Все-таки кордон не далеко – 80 км від РФ. Тому, нешановна РФ нас далі триматиме в напрузі, використовувати цей район для обстрілу таких міст, як Нікополь, Марганець та інших, що перебувають під контролем України”, – зауважив він.

Додамо, що голова Запорізької обласної військової адміністрації Юрій Малашко сьогодні заявив російські окупанти з території Запорізької АЕС постійно здійснюють обстріли території України. Причому вони б’ють як по районах, які контролюють ЗСУ, так і місто-супутник ЗАЕС Енергодар, який перебуває під контролем самих росіян.
Також Малашко підкреслив, що ЗАЕС підтримує свою життєдіяльність винятково за допомогою електроенергії, яка надходить із контрольованої території України.