Турецькі компанії торік експортували в росію на десятки мільйонів доларів машин, електроніки, запчастин та інших товарів, необхідних для її збройних сил, – передає Wall Street Journal.

Згідно з оглядом даних щодо торгівлі, принаймні 13 турецьких фірм експортували товарів на загальну суму щонайменше 18,5 млн доларів, включаючи пластмаси, гумові вироби й транспортні засоби, як мінімум 10 російським компаніям, на які США наклали санкції за їхню роль у війні росії проти України.

Наприклад, гума використовується для виготовлення захисних плит для танків Т-80. Пластмаси – для виробництва танків, кораблів, шоломів і бронежилетів.

За даними видання, турецькі компанії в порушення санкцій також відправили в рф щонайменше три партії товарів американського виробництва. Серед них – ліфти, електрогенератори, друковані плати тощо на суму 15 млн доларів.

Серед підсанкційних російських компаній, які отримували товари з Туреччини, були дочірнє підприємство російської корпорації «Тактичне ракетне озброєння», що виробляє воєнну продукцію для російського флоту, і «Промтехнологія», яка потрапила під санкції за виробництво зброї для збройних сил рф.

Цього тижня високопосадовці Міністерства фінансів США відвідали Туреччину, ОАЕ та Оман з метою припинення діяльності в регіоні російських мереж військових закупівель.

У Туреччині не бачать можливості швидкого закінчення війни, яку Росія розв’язала проти України, та стурбовані подальшою ескалацією. Про це заявив речник президента Туреччини Ібрагім Калин, передає Анадолу.

“Склалася дуже складна ситуація. Масштаби війни ширяться, а протистояння затягується. Це не обіцяє нічого хорошого для територіальної цілісності України, енергетичної та продовольчої безпеки, а також інших аспектів”, – сказав Калин.

Спікер турецького лідера назвав “зрозумілим” надання Україні більшого обсягу зброї.

“Мирна угода, яка рано чи пізно буде укладена, має враховувати фактор територіальної цілісності та політичного суверенітету України. Це – чітка основа для будь-яких переговорів. Однак нещодавні дії, найімовірніше, продовжують війну. Чи буде цього достатньо, щоб змінити позицію Росії? Змінити хід російської війни? Питання залишаються”, – зазначив Калин.

Туреччині стратегічно вигідна сильна, незалежна Україна в межах 1991 року, і критична загроза в балансуванні Анкари між Києвом та Москвою не проглядається. Про це, відповідаючи на запитання BBC News Україна, що в Україні склалося “дуже суперечливе” враження про політику президента країни Реджепа Тайїпа Ердогана, сказав міністр закордонних справ Дмитро Кулеба.

На його думку, владу Туреччини “повністю влаштовує” те, як виглядає зовнішня політика їхньої країни щодо війни Росії проти України.

Кулеба визнав, що ситуація з політикою Анкари “дуже складна, але якщо говорити про неї дуже просто: Туреччина – це друг України”, і у військово-політичній сфері вона “однозначно” на боці України.

Водночас у питаннях торгівлі “і чого завгодно, де можна заробити гроші” на міждержавному рівні, Туреччина “балансує у бік Росії”, уточнив він.

За словами глави МЗС, Анкара “веде складну, багаторівневу гру”, у якій вибори президента Туреччини є важливим чинником.

Щодо повідомлень у ЗМІ, що Туреччина нібито постачає касетні боєприпаси ЗСУ, міністр відповів, що “у медіа багато публікують”.

За його словами, номенклатура військово-технічного співробітництва з Туреччиною є внутрішньою справою країн, і він не має наміру коментувати “взагалі ні те, що ми отримуємо від Туреччини, ні те, що ми не отримуємо від Туреччини”.

“Є домовленість з турецькими партнерами, що ця тема є максимально конфіденційною, і ми дотримуємося цього правила”, – підсумував Кулеба.