30 липня було анонсовано мирні переговори щодо України в Саудівській Аравії без участі Росії. Однією з головних цілей цієї зустрічі є залучення Китаю до мирної формули та інформування тих країн, де у РФ більше впливу, ніж в України. Проте, Саудівська Аравія розглядає саміт у Джидді як можливість представити себе міжнародному співтовариству як миротворця. Про це пише видання Politico.
Учасники в Джидді обговорюватимуть продовольчу та енергетичну безпеку, звільнення бранців і насильно депортованих осіб, зокрема дітей, а також екологічну безпеку і можливість створення трибуналу для військових злочинців.
За словами журналістів, мета саміту в Джидді полягає в тому, щоб об’єднати країни так званого “Глобального півдня”, як-от Індія, Бразилія і Південна Африка, а також країни Європейського Союзу, США і Канаду, щоб згуртуватися навколо зусиль України з вироблення мирного плану і припинення війни з РФ. Представників із Москви не запросили. Також учасники сподіваються, що Китай візьме активну участь у саміті.
“Важливо, що робить Китай. Більшість учасників минулого разу (під час зустрічі в Копенгагені в червні, — ред.) шкодували, що Китай не брав участі”, — сказав один високопоставлений європейський чиновник, який брав участь у підготовці до зустрічі, на умовах анонімності.
Саудівська Аравія йшла по тонкій грані з початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну. Наразі очікується, що саудівці поінформують Росію про підсумки зустрічі в Джидді.
Учасники на мирних консультаціях обговорюватимуть продовольчу та енергетичну безпеку, звільнення бранців і насильно депортованих осіб, зокрема дітей, а також екологічну безпеку і можливість створення трибуналу для військових злочинців.
Проблема, що стоїть перед переговірниками, є фундаментальною. Україна непохитна в тому, що її мирний план із 10 пунктів, запропонований раніше президентом Володимиром Зеленським, — це єдина формула, яка може закінчити війну.
У матеріалі сказано, що ключовим пунктом українського плану є вимога до Росії, щоб вона підтвердила територіальну цілісність України і вивела всі свої війська з країни.
У свою чергу політолог Ігор Рейтерович також пояснив чому саме у Саудівській Аравії буде проведено цей саміт.
“Я думаю, це пов’язано з ініціативою, яку проявила сама Саудівська Аравія, оскільки ця країна вже має досвід для такого своєрідного посередництва. Ми знаємо, що вони допомагали повертати наших полонених, і в них є об’єктивна політична зацікавленість. Також це дуже нейтральна країна, яка з іншого боку є вигідною для нас, бо така зустріч розширює географію нашого представництва”, – сказав політолог Ігор Рейтерович.
На зустрічі ключовим питанням стане українська Формула миру, запропонована Президентом України Володимиром Зеленським. Потрібно, аби ця Формула влаштовувала країни, які будуть на зустрічі.
“Бо не всі країни, які будуть на саміті, підтримали публічно цю Формулу миру. Тому вони будуть її там обговорювати, можливо, внесуть якісь корективи, можливо, якісь зміни, можливо, деякі країни готові підтримати Формулу миру, проте з вимогами викласти формулювання в іншій редакції”, – зазначив політолог.
Другою темою для обговорення стане підготовка до Великого мирного саміту, на якому саме ця Формула миру повинна бути представлена і підтримана різними країнами.
“Я так розумію, що там має бути представлений сам план досягнення цієї Формули. А також буде обговорений план перемовин з рф та умов, які будуть висунуті. Ці умови повинна підтримати як і Україна, так усі наші партнери. Тут має йтись про конкретні дати, про механізми організації форуму, його місце проведення, про механізми підготовки документів, які повинні бути представлені, а потім проголосовані”, – сказав Рейтерович.
Експерт зазначив, що наслідками цього саміту можуть стати кроки країн щодо підтримки України, а прояви їх можуть бути у низці речей.
“По-перше, це заява якихось країн, що вони підтримують Формулу миру України, якщо вони такі заяви не робили раніше. Другий момент, це голосування ООН за різні документи, які стосуються безпосередньо України”, – повідомив політолог.