З 1 січня 2019 року на українців очікує нове підвищення пенсій — на цього разу добавку отримають військові пенсіонери. Також влада обіцяє з квітня наступного року ввести автоматичну індексацію всіх пенсій в залежності від інфляції та зростання середніх зарплат, а також передати пенсійному фонду право контролю за своєчасною та повною сплатою ЄСВ. Експерти кажуть, що один лише контроль не допоможе, потрібні заходи, які дозволять значно збільшити надходження в пенсійний фонд за рахунок виведення зарплат з тіні.

Індексація

Як роз'яснив міністр соцполітики Андрій Рева, пенсії людям в погонах збільшать у середньому на 25%. За словами міністра, у нас близько 550 тис. пенсіонерів-силовиків, а їхня середня пенсія – 4900 грн, тому надбавка складе 1225 грн, що зажадає додаткових 8 млрд грн на рік. "Цивільним" (трудовим) пенсіонерам, яких більше 11 млн осіб, обіцяють підвищення з квітня, коли Держстатистики остаточно підрахує, як виросла середня зарплата в 2018 році, додасть 50% від її росту, а також 50% від рівня інфляції.

Популярне: Від 200 гривень і вище: Вже з 1 грудня на українців чекає нове подорожчання

"Якщо інфляція в цьому році буде 12%, як прогнозується, то в розрахунок береться 6%. Фонд оплати праці виріс на 25%, то в розрахунок береться 12,5%. В сумі 18,5%".

Тобто, наприклад, пенсія в 3000 грн може збільшитися з квітня відразу на 555 грн! Але для цього пенсійному фонду (ПФ) потрібно вже не 8 млрд грн в рік, як на військових пенсіонерів, а на порядок більше.

Затягнути гайки

Щоб забезпечити такі виплати, уряд затвердив законопроект, в якому пропонується, по-перше, збільшити збір надходжень до ПФ (єдиний соцвнесок з роботодавців – ЄСВ), по-друге, посилити контроль за отримувачами пенсій. Головне – Кабмін хоче забрати контроль за збиранням ЄСВ у Госфискальной служби і повернути його в Пенсфонд, як це було до 2013 року. А також наділити ПФ правом вводити санкції проти керівників підприємств і фірм   неплатників ЄСВ: позбавляти права водити автомобіль, виїжджати за кордон, мати вогнепальну зброю, полювати. Тобто санкції будуть аналогічні застосовуваним до неплатників аліментів і вже показав свою ефективність. Плюс фонд отримає право штрафувати бізнес за затримку з виплатою ОСВ – штраф 20% від невиплаченої суми. За словами Реви, українські підприємства повинні ПФ понад 12 млрд грн, які такими способами сподіваються стягнути.

Пенсіонерам клопоти

Нововведення додасть проблем пенсіонерам. Головне – їм доведеться переоформити пенсійне посвідчення з фотографією, зробленою там, де видається документ, щоб виключити можливість вклейки чужого фото, і залишити відбитки двох пальців рук. Також раз на півроку пенсіонер повинен приходити у відділення ПФ або банк, який переводить йому пенсію, та особисто заповнювати реєстраційну картку. Ця міра спрямована проти шахраїв, які отримують пенсії за померлих, і проти пенсіонерів, нібито зареєстрованих у "великій" Україні, але, які тимчасово проживають на контрольованих територіях, так як зараз пенсіонер може на три роки оформити довіреність на отримання пенсії. Одержувачам пенсій в руки, а не на картку, гроші будуть доставляти тільки за місцем реєстрації (прописки). Юрист Володимир Столітній каже, що при наявності електронних реєстрів змушувати пенсіонерів відзначатися   безглуздо і складно для виконання для літніх людей, серед яких багато маломобільних:

"У нас не так багато людей одержують пенсії за довіреністю, і якщо забезпечити ПФ доступ до реєстру померлих, то проблема легко вирішується. Те ж саме стосується і тих, хто періодично перетинає кордон з окупованими територіями".