Вчора Петро Порошенко вирушив з візитом до Туреччини. Там він зустрівся з главою Вселенського патріархату Варфоломієм і уклав з ним ряд угод щодо майбутньої автокефалії для України.

Багато оцінили це як якийсь ритуальний акт, який повторює те, про що вже і так було відомо після рішень Константинополя від 11 жовтня – про підготовку до надання Томосу про автокефалію.

Наводимо основні пункти цих домовленостей, про які відомо на даний момент, і реакцію на них.

Що вирішили Порошенко і Варфоломій

"Угода, яку ми сьогодні підписали … створює всі умови для того, щоб процес надання, точніше підготовки до Собору, процес надання Томосу був проведений абсолютно в чіткій відповідності з канонами Православної Церкви", – сказав Петро Порошенко  журналістам після зустрічі з Патріархом Варфоломієм в Стамбулі.

Також президент заявив, що надаючи Томос, Константинопольський патріарх визнає незалежність української Церкви.

"Ця угода про співпрацю у створенні незалежної православної Церкви в Україні, Вселенський Патріарх надає Томос, визнаючи незалежність української Церкви, і вручає нам борати на на Соборі  його Предстоятеля", – пояснив Порошенко в Facebook.

Патріарх Варфоломій після підписання угоди сказав: "Я впевнений, що рішення про автокефалію призведе до єдності та об'єднання всіх православних в Україні".

Популярне: Від 200 гривень і вище: Вже з 1 грудня на українців чекає нове подорожчання

Також в угоді зазначено, що в столиці буде зареєстрована місія Вселенського патріархату (швидше за все, мова про Андріївську церкву – ред.), Яка фактично буде посольством, представництвом Фанара в Києві.

"Це і є ставропігія (представництво), відкриття якої передбачено тим же рішенням Синоду Вселенського Патріархату," – йдеться в повідомленні.

Офіційно дату вручення Томосу ні влада, ні церква не називають – так само як і час проведення собору, який, за словами глави УПЦ КП Філарета, залежить від екзархів Константинополя. Однак митрополит Київського патріархату Михайло Зінкевич заявив, що автокефалію Україні дадуть до 13 грудня – дня апостола Андрія Первозванного, який, за переказами, першим приніс християнство на Русь.

В цю дату "все повинно завершитися", сказав Зінкевич.

В Мережі стосовно цього думки розідилились, хтось вважає це черговою формальністю, а хтось зазначає, що є можливість того, що Собор зривається, і потрібно по тихому підписати ще декілька угод. Адже чому не вказують конкретної дати проведення Собору, а годують лише обіцянками? 


\