Завдяки домовленостям, які були досягнуті під час візиту Президента Володимира Зеленського до Сполучених Штатів Америки, Україна може отримати нові системи протиповітряної та протиракетної оборони, зокрема систему Iron Dome («Залізний купол»). Відповідну поправку до проекту оборонного бюджету на 2022 рік вніс конгресмен Скотт Франклін, і вона здобула двопартійну підтримку в Конгресі США, повідомляє пресслужба Офісу президента з посиланням на видання Politico.
Законопроект Палати представників вимагає більше грошей на оборону для Києва, і система протиракетної оборони може бути серед поставок.
З моменту вступу на посаду адміністрація Байдена підтримувала поставки зброї Вашингтоном і навчання українських військових, включно з обладнанням і пакетами підтримки на суму 275 мільйонів доларів з березня поточного року.
Але деякі представники Конгресу прагнуть зробити більше і внесли до оборонного законопроекту 2022 року поправку, яка змусить адміністрацію Байдена продати або передати Україні нові системи протиповітряної та протиракетної оборони, включно з потенційною відправкою батареї Iron Dome («Залізний купол»), яку зараз використовують в армії США.
У версію законопроекту про оборонну політику 2022 фінансового року Комітету Палати представників у справах збройних сил включена поправка, яка вимагає від Пентагону подання в Конгрес звіту з викладенням варіантів потенційного продажу або передачі «наявних систем» Україні, які, ймовірно, не будуть розгорнуті найближчим часом.
Пропозиція продати або відправити Києву нові системи протиповітряної оборони, ймовірно, посилить напруженість у відносинах з Москвою, яка з 2014 року веде посередницьку війну на сході України та розцінює таку передачу поблизу її кордону як провокацію. Росія давно скаржилася на американську систему протиракетної оборони в Румунії, стверджуючи, що вона може бути використана з наступальною метою, але США й НАТО це звинувачення відкинули.
Після оголошення у травні про те, що Україна почне збільшувати свій річний оборонний бюджет, міністр оборони України Андрій Таран сказав, що хотів би витратити частину коштів на нові системи протиповітряної оборони, вказавши, що це може бути й Iron Dome.
Ці повідомлення були почуті у Вашингтоні, і члени Конгресу взяли це до відома.
«З огляду на бажання й визнання обома партіями того, що необхідно зробити більше у сфері інтегрованої протиповітряної оборони для українців, і з урахуванням деяких політичних рішень адміністрації щодо України останнім часом, є бажання спробувати зробити більше, ніж те, що команда Байдена робить, щоб допомогти їм», – зауважив працівник, який говорив на умовах анонімності, тому що закон усе ще перебуває на розгляді в Палаті представників.
Поправку про протиповітряну оборону України вніс конгресмен Скотт Франклін (республіканець, штат Флорида), її підтримали дві партії.
У червні POLITICO повідомило, що адміністрація Байдена розробила новий пакет військової допомоги на 100 мільйонів доларів для України, але виконання цього плану було призупинено після того, як цієї весни російські війська відійшли від кордону з Україною після серії навчань. Пакет включав системи ППО малої дальності, стрілецьку і протитанкову зброю, що означало відхід від нелетальної зброї, яку адміністрація Байдена надала цьогоріч у межах двох окремих пакетів, один з яких був оголошений у березні, а другий – у червні.