Влада Німеччини категорично відкинула можливість введення в дію російського трубопроводу “Північний потік-2” навіть у разі складної ситуації з газом у наступні місяці. Заяву про це зробили одразу кілька провідних політиків Німеччини, включаючи канцлера ФРН Олафа Шольца, який виключив таку можливість.

Попереду на нас чекають важкі місяці, але очевидно, що ми твердо стоїмо на боці України і підтримуємо санкції, які ми узгодили разом із Європейським Союзом та міжнародною спільнотою, – заявив він.

“Північний потік-2” не буде запущено, навіть якщо ситуація з газом буде складною, також заявив офіційний представник уряду Німеччини Штеффен Хебештрайт.

Таким чином Німеччина відкинула спроби Росії влаштувати енергетичний шантаж. Більш того, розмови про те, що “німці замерзнуть” цієї зими, втратили всякий змістовний зміст, пише російський експерт Анатолій Несміян. Він зазначив, що Німеччина при Шредері та при Меркель відмовилася розглядати свою політику з погляду довготривалих інтересів, проте зараз ситуація радикально змінилася. “Що було причиною, зараз уже навіть не важливо. У випадку зі Шредером – однозначно корупційні інтереси самого екс-канцлера, у випадку з Меркель – важко сказати, можливо якісь залишкові ідеологічні мотиви (Меркель все-таки “оссі” (східні”) німці – ред.)).

У будь-якому випадку поточні завдання стали пріоритетними, що поставило економіку Німеччини у найважчу залежність від одного-єдиного джерела стратегічного товару”, – зазначив він. Несміян зазначає, що стратегічний товар – це той, у ціну якого завжди входить безпека. І чим дешевше він у номінале, тим дорожче виявляється за наслідками.

За фактом зараз німці платитимуть усе, що вони недоплатили за останні двадцять років. Тільки одразу й одномоментно. Тому й отримують досить важку ситуацію – завжди важко заплатити одразу за всіма рахунками. Особливо якщо вони прострочені. Але рішення ухвалене, і німецька влада готова платити. Ступінь готовності можна оцінювати не лише за Шольцем. Навіть “зелена” Бербок не заперечує тимчасового запуску “брудних” енергетичних об’єктів, щоб згладити наслідки відмови від російського газу. І якщо так, то сподівання Кремля, що він зуміє шантажем змінити політику Німеччини, виглядають вкрай примарними, – зазначив він.

Зазначимо, що Президент Росії Володимир Путін продовжує використовувати енергоресурси як геополітичну зброю і має намір морити Європу газовим голодом до скасування антиросійських санкцій. Незважаючи на наявність реальних технічних проблем на “Північному потоці”, “Газпром” мав можливість продовжити термін експлуатації ще однієї турбіни, що потребує ремонту, проте було прийнято рішення про її зупинку.

Російський монополіст вже прорахував можливість припинення постачання блакитного палива європейським споживачам аж до 2023 року. Після того, як “Газпром” почав качати лише 20% від потужностей “Північного потоку”, ціна на газ у Європі перевищила 2 500 доларів за тисячу кубометрів, а в нафтовому еквіваленті досягла 360 доларів за барель.

Головний економіст IIF Робін Бруск попереджає, що без постачання блакитного палива з Росії Європа ризикує зіткнутися з рецесією. Слідом за економікою вниз може поповзти і курс євро, який у середині липня падав нижче паритету з доларом вперше за 20 років.

Нагадаємо, цього тижня ціна на газ у Європі різко підскочила на тлі оголошення “Газпрому” про зупинення ще однієї турбіни трубопроводу “Північний потік – 1”. У свою чергу радник голови Міненерго України Олена Зеркаль вважає, що Кремль вдався до газового шантажу Європи через розпач у зв’язку з катастрофою своєї економіки.