Україна може отримати запрошення до НАТО з конкретними датами на саміті Альянсу у Вашингтоні, а не у Вільнюсі.
Так вважає голова постійної делегації Верховної Ради України в Парламентській асамблеї НАТО Єгор Чернєв.
“Запрошення з конкретними датами, думаю, що не зовсім реальне саме на цьому саміті (у Вільнюсі. – Ред.). Але я сподіваюся, що на наступному, який буде у Вашингтоні, це буде… питання номер один”, – сказав Чернєв в ефірі національного телемарафону у вівторок.
Водночас народний депутат зазначив, що на Вільнюському саміті НАТО Україні реально отримати гарантії безпеки.
“Гарантії безпеки – реально, перспективи – реально, коли дадуть змогу умови безпеки. Ось такого формулювання нам буде достатньо, плюс гарантії безпеки до того часу, коли ми станемо повноцінними членами НАТО. Ось це, я думаю, максимум, який ми можемо на сьогодні отримати на саміті у Вільнюсі”, – зазначив Чернєв.
За його словами, Україна у Вільнюсі хоче почути “абсолютно чіткі запевнення”, що Альянс чекає на неї після закінчення війни.
“Графік надання членства після війни ми також просимо. Тиснемо, вимагаємо на різних рівнях у різних форматах, прописуючи… ті конкретні слова чи фрази, які ми хочемо побачити у фінальному комюніке саміту. І ці пункти теж там є. Сподіваюся, що ми їх отримаємо і за результатами цього саміту”, – сказав Чернєв.
Саміт НАТО у Вашингтоні відбудеться у 2024 році.
Раніше президент України Володимир Зеленський закликав НАТО ухвалити “позитивне політичне рішення” щодо заявки Києва на членство в Альянсі на липневому саміті у Вільнюсі.
Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що немає “сенсу обговорювати, коли і як Україна може стати членом альянсу”, якщо вона не переможе у війні “як суверенна незалежна нація в Європі”.
Про це повідомляє The Guardian.
На саміті демократії в Копенгагені Єнс Столтенберг дав інтерв’ю одному зі своїх попередників на чолі НАТО Андерсу Фог Расмуссену.
За його словами, союзники по НАТО, коли зустрінуться в липні на саміті, надішлють дуже чітке повідомлення про підтримку України, і це буде проявлятися різними способами.
“Коли справа доходить до членства, я очікую, що союзники по НАТО скажуть, що Україна стане членом альянсу. Про це було сказано кілька разів. Україна має право обирати свій шлях. Не Москва вирішує, що може зробити Україна, а Україна. І саме союзники по НАТО вирішують питання про членство… і, звісно, двері НАТО залишаються відкритими” – наголосив Столтенберг.
Він також висловив сподівання, що на саміті погодять багаторічну програму для України, яка передбачатиме допомогу Україні в переході від стандартів, доктрин і обладнання радянських часів до стандартних доктрин і обладнання НАТО.
“І, звичайно, це також допомагає їм рухатися до членства в НАТО. Я також твердо вірю, що всі союзники скажуть, що, звичайно, найактуальнішим завданням зараз є забезпечення перемоги України” – сказав генсек.
“Тому що тільки якщо Україна переможе як суверенна незалежна держава в Європі, є сенс обговорювати, коли і як Україна може стати членом альянсу” – наголосив Столтенберг.
Нагадаємо, президент України Володимир Зеленський закликав НАТО ухвалити “позитивне політичне рішення” щодо заявки Києва на членство в Альянсі на липневому саміті у Вільнюсі.
Заява президента прозвучала у той час, коли він перебував у турне європейськими столицями. Президент відвідав Рим, Берлін, Париж і в понеділок завітав до Лондона.
З лідерами Італії, Франції та Німеччини Зеленський ухвалив декларації про підтримку руху України до членства в НАТО.