Президент Польщі Анджей Дуда переконаний, що у східній частині Європи неможливо залишатися нейтральною державою, і Україну потрібно підтримати на шляху зближення зі структурами Заходу, допомогти їй вистояти у війні з рф.
На цьому він наголосив на нараді польських послів, що відбувається у Варшаві.
За словами Дуди, Польща зацікавлена у дотриманні усіма країнами норм міжнародного права, і треба зробити все можливе, щоб примусити росію, яка сьогодні є агресором і загарбником, дотримуватися міжнародного права.
“Це означає припинення збройних дій, а по-друге – повне відновлення (Києвом – ред.) контролю над територією України, яка визнається міжнародним правом”, – наголосив польський лідер, додавши, що це “фундаментальне прагнення польської зовнішньої політики”.
Дуда підкреслив, що Варшава без тривалих роздумів направила до України зброї на 1,6 млрд дол., аби не довелося відбивати російські атаки вже на польській території.
За його словами, польська сторона перебуває у постійному контакті з українською щодо її потреб. “Ці потреби треба задовольняти негайно, оскільки лік іде на хвилини чи години, там немає часу чекати днями чи тижнями”, – підкреслив польський лідер.
Він наголосив, що у Польщі створено хаб, який допомагає приймати з цілого світу допомогу для України, зокрема військову.
Водночас президент Польщі підкреслив, що не можна боятися росії, адже ворог того й чекає: “Хто боїться, той програє”.
Глава Польської держави зазначив, що українці не хочуть “русского мира”. Тому треба підтримати євроінтеграцію України.
“У цій частині Європи немає нейтральних країн, тут немає змоги залишатися нейтральним: тут маєш бути або зі Сходом, або з Заходом. Якщо українці проливають кров за те, щоб бути з Заходом, то треба їм показати, що країни Заходу тримають для них відкриті двері, що Спільнота від них не закривається і не бачить їх як частину “русского мира”, – підкреслив Дуда.
Він констатував, що надання Україні статусу кандидата на членство в ЄС має “фундаментальне значення”, і Польща підтримуватиме зближення України з ЄС, що “має завершитися повноправним членством” країни у Євросоюзі.
Водночас він наголосив, що повоєнна відбудова України має відбуватися російськими коштами, заблокованих у різних регіонах світу. “Це приблизно 750 млрд дол., і ці кошти допомогли б Україні”, – переконаний Дуда.
Однак, додав він, цього буде недостатньо, тож потрібно шукати додаткові кошти.
“Українці повинні бачити, як поляки допомагають їм відбудовувати свою країну. Можливо, зараз відбуваються зміни у відносинах між нашими країнами, яких не було десятиліття, а може і століття. Змарнувати цей шанс було б гріхом для наступних поколінь. Ми маємо робити усе можливе, щоб використати цей шанс”, – підкреслив Дуда.
Він зазначив, що польські дипломати у країнах перебування мають переконувати політиків, що заморожені кошти росіян потрібно спрямувати на відбудову України.
“Соромно слухати, що не можна принижувати росію, треба дозволити їй зберегти обличчя. Це росія напала і вбиває, ніхто не напав на росію. Розповіді росії про загрози з боку НАТО у контексті вбивств у Лондоні упродовж десятиліть, війни в Україні, раніше – у Грузії та Сирії є огидною пропагандою. Саме росія відповідає за цю війну, і вона відповідатиме за те, що у світі може статися голод через неможливість поставити зерно з України до Африки та інших частин світу”, – підкреслив Дуда.
Він додав, що “великоросійська політика має ціну, і москва мусить за це заплатити”.
Президент РП також зауважив, що потрібно твердо пояснювати західним політикам, які мріють повернутися до відносин з росією за формулою business as usual, що цього не може бути.
Він також висловив переконання, що санкції мають діяти доти, доки росія веде воєнні дії.
“Скажу навіть більше: санкції мають діяти доти, доки Україна не скаже, що їх можна скасувати. Якщо Україна, на яку напали, скаже: так, можемо скасувати санкції, бо повертаються нормальні відносини і ми вважаємо, що вже досить. А поки вона цього не скаже, санкції треба посилювати”, – констатував польський лідер.
Дуда також зауважив, що не проти діалогу з путіним, але це не повинно бути на його умовах.
“Не йдеться про те, щоб не розмовляти з путіним. Йдеться про те, щоб путін хотів говорити, а не щоб європейські лідери просили агресора про розмову. Треба так закрутити гайки (росії .) і так допомогти Україні, щоб це путін просив про розмову”, – резюмував польський лідер.