Міністр оборони США Ллойд Остін обговорив ситуацію в Україні в телефонних розмовах з міністрами оборони України та Росії.
Під час телефонної розмови із українським колегою Олексієм Резніковим Остін підтвердив, що США готові продовжувати підтримку здатності України протистояти російській агресії.
“Міністр оборони Остін наголосив на підтримці міжнародною спільнотою розбудови міцної України та збереження її здатності захищати себе в майбутньому”, – мовиться на сайті міністерства оборони США.
Ллойд Остін також наголосив на зобов’язаннях союзників щодо безпекової допомоги Україні, які були узгоджені напередодні під час зустрічі “Рамштайн” 12 жовтня.
Також Пентагон повідомляє про телефонну розмову Ллойда Остіна із міністром оборони РФ Сергієм Шойгу.
“Міністр оборони Остін наголосив на важливості збереження ліній зв’язку в умовах війни проти України, що триває”, – мовиться у заяві Пентагону про цю розмову.
Російська сторона повідомила, що очільники оборонних відомств торкнулись “проблем міжнародної безпеки, зокрема, ситуації в Україні”.
Це перша їхня розмова з травня цього року.
Володимир Дубовик, директор Центру міжнародних досліджень, доцент кафедри міжнародних відносин Одеського національного університету імені Мечникова, вважає, що Остін закликав російську сторону до негайного припинення вогню і заявив про необхідність підтримки контактів.
“Зрозуміло, що Росія поки що не готова закінчити війну. Точніше, вона не проти її закінчити, але на своїх умовах. Які, своєю чергою, неприйнятні для України. Тому думаю, що основний зміст з американської сторони було нагадати про неприпустимість використання зброї масового ураження Росією”, – зазначає експерт. За його словами, в останні місяці та тижні фокус був саме на цьому питанні – можливого використання такої зброї. “Крім того, думаю, що американці підтвердили, що й надалі підтримуватимуть Україну, причому робити це стільки, скільки потрібно”, – констатує Володимир Дубовик.
До речі, саме це Остін заявив міністру оборони України – Резнікову, з яким поспілкувався після розмови із Шойгу.
Політтехнолог, партнер SIC Group, голова Інституту демократії та розвитку PolitA та партії “Національна платформа” Катерина Одарченко розмірковує так:
“Важко сказати, про що “поза протоколом” говорили міністри оборони США та РФ. Думаю, що порушувалося і питання щодо ситуації в Херсонській області (у тому числі в ракурсі замінування росіянами Каховської ГЕС), і щодо неприпустимості ядерного тактичного ядерного удару, яким Кремль періодично загрожує Україні”.
На думку експерта, очевидно, що поки що адміністрація Білого дому в особі тих же президента Байдена та голови Держдепу Блінкена не підтримують ідею про визнання Росії державою-спонсором тероризму.
“Хоча більшість депутатів (і я це знаю не з чуток, бо цю тему просуваю, лобіюю) – за таке досить радикальне рішення. Проте керівництво США поки що не хоче остаточно ламати переговорний місток із Росією. Адже якщо її визнають державою-спонсором тероризму, то всі дипломатичні контакти будуть практично неможливі. Схоже, у Білому домі не відкинули остаточно дипломатичний спосіб урегулювання конфлікту”, – пояснює Катерина Одарченко.
Вона наголошує, що кожній із сторін – своя стратегія. Росія має завалити Україну трупами, в тому числі своїх солдатів, яких Кремль не цінував і не цінує. США – надавати нашій країні підтримку, зокрема військовою технікою, фінансами, розвідданими, санкціями проти РФ, щоб дати відсіч російської агресії.
“У Штатах – досить оптимістичні прогнози щодо швидкого звільнення Херсона, а також повернення Донбасу та Криму до лона України протягом двох років, – запевняє експерт. – Думаю, росіяни теж це розуміють, як і те, що подальший тиск санкцій остаточно знищить їхню економіку”.