В Офісі президента обговорюють ймовірність перезавантаження уряду. Не виключено, що це станеться ще до місцевих виборів, призначених на 25 жовтня. Логіка є: це дозволить збільшити рейтинг президента і його партії. Про фігуру майбутнього прем’єра поки йде дискусія, але одне вже можна сказати з упевненістю: в новому Кабміні зовсім не буде “старих” осіб.

“Знесення” Кабміну

За даними “Вістей”, економічна криза, яка в Україні може розгорнутися восени (і, швидше за все, буде мати місце з тим або іншим ступенем інтенсивності), призведе до відставки Кабінету міністрів. “Питання практично вирішене, в ОП верстають новий склад уряду”, – говорить джерело, знайоме з планами.

З точки зору майбутньої відставки Кабміну Дениса Шмигаля стає зрозумілим те, що парламент з двох спроб не зміг прийняти програму уряду: у фракції “Слуга народу” програму “прокотили” відразу кілька груп. “Вона була написана поспіхом – такі документи взагалі не можна приносити в парламент, – пояснював ЗМІ своє неголосування нардеп від СН Олександр Дануца. – Як показала історія з екс-прем’єром Олексієм Гончаруком, будь-який Кабмін може дуже швидко вийти з ладу. І Кабмін Шмигаля – теж. Можуть навіть не чекати осені. Може виникнути якась ситуація, як з Гончаруком, тоді це все швидко закінчиться “.

А раз так, впору припустити, що програму спочатку вирішено було не голосувати, щоб не давати уряду річний імунітет.

За даними співрозмовника, в новому складі будуть враховані всі попередні помилки при формуванні уряду. “Якщо перший Кабмін Гончарука складався з людей Богдана / Ігоря Коломойського і” реформаторського “крила – умовно,” Сороса”, а в нинішньому є люди зі сфери впливу Ріната Ахметова, частково збереглися інтереси Пінчука, то в новому складі хочуть позбутися від будь-яких прив’язок до сфер впливу в принципі, – відзначило джерело. – Більш того, там не залишиться жодного міністра з нинішнього і попереднього складу”.

Мінус Аваков, плюс Євдокимов

В останній фразі прочитується натяк на відхід від справ одного з найбільш впливових міністрів сучасності, який обіймає посаду з 27 лютого 2014 року (тобто фактично вже при трьох президентах, якщо вважати в.о. Глави держави Олександра Турчинова). “Арсен Аваков піде, на його посаду вже номінують Володимира Євдокимова”, – лаконічно підтвердив наш співрозмовник.

Питання делікатне: по суті, Аваков – “суперміністр”, на якого в Кабміні вже орієнтуються кілька інших міністрів. І “Вести” вже писали про можливе “розгойдування” з боку радикальних груп, яке може початися восени в інтересах п’ятого президента. Ряд наших співрозмовників вважають, що саме з цією метою в його штабі і з’явився екс-секретар РНБО Олександр Турчинов.

Тоді президенту знадобиться потужний глава МВС, на якого він зможе спертися (саме таким і був до цих пір Аваков, крім того, у нього є особисті зв’язки на Заході). Але, за даними “Вістей”, досить активну роль у відставці Авакова може зіграти глава ОП Андрій Єрмак, з яким у глави МВС негласний конфлікт через розподіл сфер впливу.

Як альтернативу, в ОП пропонують Володимира Євдокимова, харків’янина, чия кар’єра в МВС активно розвивалася на початку нульових. У 2001-2004 роках він очолив ГУ карного розшуку МВС України, після “Помаранчевої революції” працював проректором Київського юрінституту МВС і радником посольства України в РФ. А вже з грудня 2005 року став заступником голови МВС. Остаточно покинув відомство після скандалу з убивством Олександра Музичка (Сашко Білий) в березні 2014 го в Рівненській області внаслідок спецоперації ГУБОЗ та підрозділу “Сокіл” – фактично, тоді заступник міністра прийняв удар на себе (в серпні “Правий сектор”, який і представляв Білий , поставив ультиматум, в якому зажадав звільнення Євдокимова, що санкціонував операцію, – і в МВС повідомили, що той уже два тижні, як пішов у відставку).

Колишні колеги Євдокимова підтверджують: він претендує на посаду. “Євдокимов весь час хотів стати міністром, свого роду” ідея фікс “. Але простою ця боротьба не буде, є щонайменше десяток чоловік, хто хотів би отримати цю посаду, – каже” Вістям “генерал-полковник МВС, колишній заступник міністра Михайло Корнієнко . – у Євдокимова є ряд козирів: він швидко увійде “в колію”, так як знає особливості і пройшов всі щаблі цих сходів, має безцінний досвід роботи в недержавному секторі (останнім часом працює в банківському секторі), знає, як працює поліція в інших країнах “.

Депутат від “Слуги народу” Євген Шевченко називає “Вістям” інші прізвища. “Є ще Віктор Ольховський (екс-глава ГУ МВС в Запорізькій обл. – ред.), Є екс-заступник голови МВС Василь Паскал – він дуже сильний криміналіст, як і Євдокимов, був звільнений під тиском” активістів “, – уточнив” Вістям ” Шевченко.

Хто на прем’єра?

На цей рахунок є кілька версій. За першою, озвученою “Вістям” джерелом, ним може стати Михайло Саакашвілі. З ним, правда, неминуче виникнуть проблеми.

“Формування уряду за новим принципом – шлях абсолютно зрозумілий і правильний, Кабмін повинен бути незалежним як від олігархату, так і від МВФ. Ми з групою адекватних депутатів, яких в” Слузі народу “більшість, підтримаємо цей принцип. А ось в тому, що стосується Саакашвілі, – є питання. Я до нього ставлюся нормально. Але ж він нас почне “мочити”, і за рахунок цього спробує піднятися сам, – сказав “Вістям” депутат від СН Євген Шевченко. – Більшості в нашій фракції він точно не збере “.

На думку політолога Олексія Якубіна, ризикувати і намагатися проводити призначення Михайла Саакашвілі через парламент ОП, дійсно, не буде. “Є і суто формальні проблеми: закон забороняє людям, які мають непогашену судимість, бути членами Кабміну, плюс – у України і Грузії підписано договір про реадмісію, – каже він” Вістям “. – Я ж чув версію з імовірним призначенням на посаду Сергія Тігіпка ( переговори з ним про входження в уряд йшли ще до призначення Дениса Шмигаля. – Авт.). Зараз готується ще одна комісія з люстрації, яка може реанімувати старі кадри “.

Також, на думку політолога, найбільш логічною, з точки зору політичних технологій, була б відставка уряду до місцевих виборів. “З точки зору рейтингів, це може додати Зе плюсів, як це сталося після розпуску Ради, зустрічі в” нормандському форматі “і відставки Кабміну Гончарука”, – уклав він.