Глава зовнішньополітичного відомства Європейського союзу Жозеф Боррель виступив проти пропозиції деяких держав-членів заборонити видачу шенгенських віз громадянам Росії. Про це повідомили на прес-конференції Quo Vadis Europe.

“Заборонити в’їзд всім росіянам – не дуже хороша ідея. Ми повинні бути більш виборчими”, – заявив він.

За його словами, ЄС не повинен відкривати двері олігархам, але “є багато росіян, які хочуть тікати з країни, тому що вони не хочуть жити в такій ситуації”. Боррель також заявив, що деякі країни вже прийняли певну кількість заходів щодо заборони віз, які інші країни ЄС не збираються підтримувати, зазначивши, що було б краще спочатку обговорити це на рівні ЄС. Варто зазначити: в ЄС все ще не прийшли до єдиної думки, про необхідність введення обмежень щодо видачі туристичних віз громадянам Росії – про це йшлося у матеріалі CNN.

Фінляндія оголосила, що вдвічі скорочує кількість заяв на отримання візи від російських громадян. В цей час близько тисячі росіян можуть звертатися за фінськими візами кожен день, але з 1 вересня це число впаде до 500. Юссі Таннер, генеральний директор консульської служби МЗС Фінляндії, заявив, що максимум 20% цих місць буде виділено на туристичні візи, тобто буде доступно не більше 100 туристичних віз в день.

КРАЇНИ, ЯКІ ПІДТРИМУЮТЬ ЗАБОРОНУ ВІЗ ДЛЯ ГРОМАДЯН РФ

Цей крок був зроблений після того, як Естонія заборонила в’їзд в країну навіть тим росіянам, у яких вже були візи. Чехія і Латвія також підтримали заборону на видачу віз і вжили заходів, щоб обмежити росіянам в’їзд до ЄС. Водночас колишній прем’єр-міністр і міністр закордонних справ Фінляндії Олександр Стубб раніше виступав за лібералізацію візового режиму з Росією, але тепер підкреслив, що скасуванням віз російські громадяни повинні відчути ціну війни.

Він також зазначив, що єдиний спосіб змінити точку зору росіян — це дати їм зрозуміти, що дії Путіна є кричущим порушенням міжнародного права. Крім того: Раса Юкнявічене, колишній міністр оборони Литви і нинішній член Європарламенту, каже, що заборона видачі віз громадянам РФ – це питання безпеки.

НІМЕЧЧИНА ВИСТУПАЄ ПРОТИ ЗАБОРОНИ ВИДАЧІ ВІЗ РОСІЯНАМ

Варто наголосити, що й канцлер Німеччини Олаф Шольц заявив, що важливо ввести санкції проти найближчого оточення президента Росії Володимира Путіна, але важливо також стати на бік тих, хто біжить з Росії і не згоден з російським режимом. Високопоставлений німецький дипломат зазначив, що аргументи Шольца не засновані на фактах. Таким чином канцлер лише намагається збалансувати свою власну партію, яка розколота між тими, хто хоче діалогу з Росією, і тими, хто хоче його припинити.

ЄВРОПЕЙСЬКІ ДИПЛОМАТИ ГОВОРЯТЬ ПРО ВІДНОВЛЕННЯ ЕКОНОМІЧНИХ ЗВ’ЯЗКІВ З РФ

Йдеться далі й про те, що після закінчення війни Росії проти України європейські економіки захочуть відновити зв’язки з Москвою. Це не тільки вигідно країнам ЄС, але й може виявитися корисним у постконфліктній пропагандистській війні, щоб переконати пересічних росіян у перевагах європейських цінностей.

Всі сходяться на думці, що будь-які післявоєнні плани європейської безпеки повинні будуть включати Росію, і набагато краще, якщо Москва буде активно працювати зі своїми європейськими сусідами. Отож, підсумовуючи: заборону на видачу віз росіянам підтримали в Естонія, Латвія, Польща, Фінляндія і Чехія. Також Литва закликала ЄС прийняти єдине рішення щодо скасування туристичних віз для громадян Росії, оскільки так санкції будуть працювати більш ефективно.