В Україні пропонують повністю скасувати "прописку" і впровадити нові правила реєстрації. У разі прийняття нового закону українці зможуть скористатися електронною системою реєстрації. При цьому нова реформа викликає і багато запитань — чи не будуть зміни лише "на папері" і як доведеться діяти, якщо раптом у житлі прописалися незнайомці.

Про це розповів експерт Людмила Рябчинська.

Нарешті скасують "прописку"?

Так. У законопроекті 9218 написано, що "прописка" у вигляді штампа у паспорті не обов'язкова. Але якщо українець захоче, то її мають поставити. Також якщо людина дійсно проживає у житлі, їй не треба питати ні в кого дозволу на те, щоб зареєструвати його як своє місце проживання.

Як тепер реєструватися?

Для цього пропонують подавати лише заяву-декларацію. Її можна подати, відвідавши будь-який орган реєстрації, або у ЦНАП (Центр надання адміністративних послуг), у режимі онлайн або поштою. Послуги надаються в електронному вигляді, все має бути автоматизовано.

Буде єдина база зареєстрованих?

Єдиної бази не буде, але всі реєстри територіальних громад будуть за допомогою інформаційно-телекомунікаційних систем обмінюватися між собою даними в електронному автоматичному режимі. Така взаємодія, зокрема, унеможливить одночасну реєстрацію особи у двох і більше реєстрах.

Скільки це коштує?

Вартість реєстрації залежатиме від прожиткового мінімуму на 1 січня поточного календарного року. У 2018 році сума за своєчасну реєстрацію складе 15 гривень, в разі прострочення — 43 гривні. Далі може бути більше.

Популярне: “Тепер позбавити людей субсидії буде складніше”: Юрист пояснила, що дає українцям нова заборона

Якщо хтось із власників проти реєстрації?

Власник не надає згоди на реєстрацію. Якщо особа проживає у житлі, вона має право зареєструвати його як своє місце проживання.

Якщо людина зареєстрована у квартирі, чи є вона її власником?
Ні. Реєстрація не є правом власності. Людина, яка знімає квартиру і тимчасово там зареєстрована, не може претендувати на власність.

Як тепер рахуватимуть комунальні послуги?

Згідно із законодавством, житлово-комунальні послуги оплачуються за даними лічильників (скільки спожив, стільки і заплатив). У випадку, коли лічильник не встановлено — береться фактична кількість осіб, які постійно проживають у житлі споживача, а не зареєстрована. Кількість осіб береться також для розрахунку плати за вивезення побутових відходів.

Надання житлово-комунальних послуг здійснюється виключно на договірних засадах. Зокрема договором встановлюються випадки і порядок надання постачальникам комунальних послуг інформації про фактичну кількість осіб, які постійно проживають у житлі споживача.

Для того, щоб не допустити незаконної практики розрахунку комуналки за кількістю зареєстрованих осіб, законопроект додає норму, що нарахування плати за житлово-комунальні послуги у зв'язку зі зміною кількості зареєстрованих у житлі осіб здійснюється лише за умови зміни фактичної кількості осіб, які постійно проживають у житлі споживача.

Чи не будуть фіктивними реєстрації, де в квартирі записані 10,20,30… людей?

Ні. Якщо за допомогою програмних засобів — прізвищ, віку і статі осіб, які проживають в одному помешканні, з'ясується, що там пройшли реєстрацію більше трьох сімей — вона буде тимчасово заблокована до підтвердження факту проживання.

Якщо написав неправду — загрожує в'язниця?

Ні. Якщо людина вказала неправдиві дані — її оштрафують. Згідно з нормами, покарання буде від 850 до 1700 гривень, за повторне порушення — від 1700 до 3400 гривень. При цьому від відповідальності звільняються ті, хто проживає не в тому місці, в якому зареєстровані. Кожен може мати кілька місць проживання, але зареєструвати тільки одне.

Які нововведення запроваджуються для батьків новонароджених?

Для батьків проект закону пропонує в пологовому будинку: провести реєстрацію народження дитини; призначити допомогу при народженні; зареєструвати дитину в системі охорони здоров'я; видати посвідчення багатодітних батьків та дитини з багатодітної сім'ї; привласнити дитині номер у Демографічному реєстрі; визначити походження дитини, якщо її батьки розлучені; визначити громадянство дитини.

Якщо у квартирі проживає сім'я орендарів з неповнолітньою дитиною, чи може власник квартири її продати?

Згідно із законом кожна дитина повинна мати реєстрацію. Якщо орендарі живуть у квартирі, вони мають право зареєструвати її як своє місце проживання. Якщо вони там не проживають, але зареєстрували її, власник квартири, зокрема новий, може їх зняти з реєстрації в досудовому порядку. При цьому на правовий режим квартири реєстрація абсолютно не впливає. А маленька дитина має бути зареєстрована там, де проживає зі своїми батьками. Тобто реєстрація є похідною від проживання.