Україна готова погодитися з тим, щоб Китай став посередником в ініціативах, спрямованих на завершення розв’язаної агресором Росією війни. Однак Київ дасть добро на участь Пекіна в мирних процесах тільки в тому випадку, якщо КНР зможе переконати Москву вивести всі війська з окупованих українських територій. Про це заявив міністр оборони Олексій Резніков.
В інтерв’ю The Straits Times він розповів про те, що для запуску мирних процесів окупант Москва повинна вивести всі свої війська із захоплених територій України. Росіяни повинні піти на так званий “жест доброї волі”.
“Дайте мені докази того, що Росія готова жити в мирному співіснуванні з Україною. Першим сигналом має бути повне звільнення українських територій. Нехай вони продемонструють нам жест доброї волі і виведуть свої збройні сили з території України”, – вважає Резніков.
За його словами, якщо Китай хоче стати посередником між Україною і Росією, він повинен змусити росіян вивести своїх окупантів з українських територій, які вони захопили. Тільки після виведення військ РФ в Києві зрозуміють, що такий посередник, як Пекін, дійсно здатен чинити тиск на Москву.
“Якщо ні, вибачте, з якої (причини) ми будемо сидіти і витрачати час?” – сказав міністр.
Також глава Міноборони назвав Китай “старшим братом Росії” і припустив, що у Пекіна все-таки є інструменти впливу на Москву. Втім, мотиви КНР в цій ситуації поки що незрозумілі.
“Я вважаю, що Китай (став) старшим братом, а Росія – молодшим братом. Старший брат може переконати молодшого брата припинити цю кровопролитну війну”, – додав Олексій Резніков і підкреслив, що ця теза, скоріше, лише надія Києва.
Нагадаємо, Президент Володимир Зеленський 28 квітня зробив заяву, в рамках якої розповів про деталі своєї телефонної розмови з главою КНР Сі Цзіньпіном.
За словами гаранта, голова Китаю Цзіньпін запевнив, що Пекін не постачає зброю Росії. При цьому китайський лідер заявив про повагу до територіальної цілісності і суверенітету України.
В рамках домовленостей Зеленського і Цзіньпіна в Україну приїжджав спецпредставник Китаю у справах Євразії Лі Хуей. Зокрема, 16-17 травня Хуей був у Києві. За підсумками його візиту в Офісі президента повідомили, що Україна наполягає на підключенні Китаю до формули миру Києва та ознайомили китайського посланника зі змістом документа.
Далі Хуей попрямував з візитами до інших країн – Франції, Німеччини і Росії. Американське видання The Wall Street Journal з посиланням на своїх співрозмовників повідомило, що китайський дипломат обговорював в Європі так званий “мир в обмін на згоду України залишити окуповані території під контролем Росії”. Пізніше Хуей заявив, що інформація не відповідає дійсності.
Раніше Міністр оборони Китаю Лі Шанфу заявив, що його країна займає неупереджену і нейтральну позицію стосовно «кризи в Україні» і пообіцяв продовжувати зусилля для формування спільного бачення міжнародним співтовариством шляхів її врегулювання.
Про це він сказав під час виступу на безпековому форумі «Діалог Шангрі-Ла» в Сінгапурі, передає кореспондент Укрінформу.
«В українському питанні Китай займає неупереджену і нейтральну позицію, що базується на природі виникнення цього питання», – сказав Лі.
Він нагадав, що Пекін опублікував свою позицію щодо політичного врегулювання «української кризи» з 12 пунктів і направив спеціального представника з питань Євразії для проведення консультацій з усіма сторонами “конфлікту”.
«Китай продовжуватиме консультації з іншими країнами, щоб сформувати спільне бачення міжнародним співтовариством шляхів вирішення кризи», – зазначив Лі.