Євросоюз зобов’язався продовжувати працювати з іншими країнами для забезпечення якомога ширшої міжнародної підтримки ключових принципів та цілей української “формули миру”.
Таке рішення у четвер ухвалив саміт лідерів ЄС.
Згідно з рішенням, Європейський Союз та його держави-члени пообіцяли активізувати свої дипломатичні зусилля та продовжувати співпрацювати з Україною та іншими країнами “для забезпечення якомога ширшої міжнародної підтримки ключових принципів та цілей української “формули миру”, в тому числі через майбутній Глобальний саміт миру”.
Будь-яка ініціатива, спрямована на досягнення всеосяжного, справедливого і тривалого миру в Україні, має ґрунтуватися на повній повазі до її незалежності, суверенітету і територіальної цілісності в межах її міжнародно визнаних кордонів, йдеться у тексті ухваленого рішення.
Нагадаємо, у травні президент Володимир Зеленський висловив ідею провести глобальний саміт миру за участі якнайбільшої кількості держав, аби заручитись їхньою підтримкою української “формули миру”.
У Копенгагені минулих вихідних відбулась зустріч політичних радників і радників із питань національної безпеки півтора десятка країн світу – зокрема трьох членів БРІКС та США – для обговорення ключових принципів досягнення миру в Україні.
За підсумками зустрічі в Копенгагені в суботу у ЄС припустили, що саміт миру щодо України може відбутися до кінця року.
Участь значної кількості країн Глобального Півдня демонструє, що у відносинах наших країн відбуваються суттєві позитивні зміни та вихід на якісно новий рівень взаємовідносин, наголосив голова ОПУ Андрій Єрмак.
“Зустріч радників у Копенгагені є чітким сигналом поваги до України та нашої справедливої боротьби, підтримки територіальної цілісності нашої держави та суверенітету, що є основоположними принципами ООН, які ми всі поділяємо”, — написав він у Telegram.
Українська формула миру, гарантії безпеки для України та проведення Глобального саміту — основні теми конференції в Копенгагені.
“Ми дуже багато працювали всередині “Великої сімки” над формулою миру. Ідея полягає в тому, щоб вийти за межі цього і залучити таких ключових гравців, як Бразилія та Індія. Ми відверто очікуємо і бажаємо, щоб там був присутній і Китай”, — сказав європейський дипломат на умовах анонімності в інтерв’ю Reuters.
Китай на переговори запросили, однак Пекін свого представника не відправив. Утім, позиція КНР та інших країн найближчим часом може змінитися, вважає міністр закордонних справ Данії Ларс Люкке Расмуссен. Збройний заколот у Росії показав справжній стан справ у РФ.
“Я вважаю, що Путін ослаблений, принаймні якоюсь мірою. І, сподіваюся, це може вплинути на готовність решти світу обговорювати повоєнну ситуацію в Україні”, — акцентував міністр закордонних справ Данії на засіданні міністрів закордонних справ ЄС у Люксембурзі.
Зустріч у Копенгагені — важливий крок на шляху до формування широкої коаліції для посилення дипломатичного тиску на Москву, впевнені експерти.
“Поступово українська формула миру дедалі більше стає мейнстримною. Спочатку вона була оприлюднена президентом Зеленським, далі її підтримувала низка партнерів України, потім резолюція Генеральної асамблеї ООН. І зараз уже, в принципі, навколо неї формується доволі таки серйозна і представницька дипломатична коаліція”, — вважає експерт із міжнародної політики Павло Олещук.
Київ має намір залучити до участі в Глобальному саміті миру не тільки країни Заходу, а й держави Азії, Африки та Південної Америки. На саміті планують підписати цей документ, як єдиний механізм досягнення стійкого і справедливого миру.