Санкції Євросоюзу проти країни-терористки Росії посилюватимуться з часом і матимуть дедалі більший довгостроковий вплив на економіку РФ.
Про це повідомляє агентство Bloomberg, яке ознайомилося із відповідним звітом Європейської комісії.
“Ефект від цих санкцій з часом ще більше посилиться, оскільки вони мають структурний, довгостроковий вплив на російський бюджет, фінансові ринки, іноземні інвестиції та промислову і технологічну базу у РФ”, – йдеться у звіті.
Зазначається, що санкції, які припинили імпорт з Росії до ЄС на суму близько 91 млрд євро, “значно погіршили промисловий і технологічний потенціал РФ”.
За оцінками доповіді, цього року майже третина федерального бюджету Росії буде витрачена на оборону і внутрішню безпеку.
Автори стверджують, що завдяки заходам, спрямованим на мінімізацію наслідків для держав-членів, вплив санкцій на ЄС вдалося стримати, але в деяких сферах він був “відчутним”, головним чином через контрзаходи Росії, а також через російсько-українську війну і пов’язане з нею зростання цін.
Експорт ЄС до Росії та імпорт з РФ впали більш ніж на 50% порівняно з 2021 роком. Водночас йдеться в документі, Москва змогла накопичити деякі матеріали, а також отримати деякі заборонені товари та інші технології-замінники з третіх країн, включаючи Китай, Казахстан, Туреччину та Об’єднані Арабські Емірати.
Раніше повідомлялося, що імпорт російської нафти до країн ЄС знизився на 90% порівняно з обсягами до початку повномасштабної війни.
Такі дані опублікувала Єврокомісія.
“Станом на березень імпорт нафти з Росії до ЄС знизився на 90%, якщо порівнювати з середніми обсягами 2019-2022 років. Санкції ЄС проти Росії та гранична ціна на російську нафту і пов’язані продукти, що встановлена G7, демонструють результати”, – зазначили у Єврокомісії.
Доданий графік від Євростату, статистичного відомства ЄС, демонструє, як після 2019 року поступово знижувався імпорт російської нафти та нафтопродуктів, та як цей процес різко прискорився після відкритого нападу РФ на Україну.
Нагадаємо, 23 червня Рада ЄС затвердила 11-й пакет санкцій проти Росії, спрямований переважно на боротьбу з обходом існуючих санкцій.
Якщо після індивідуальних заходів і подальшої взаємодії сторін проблема залишатиметься значною і системною, ЄС допускає “заходи на крайній випадок” та може обмежити продаж, постачання, передачу чи експорту товарів і технологій, які вже заборонено ввозити до Росії, зокрема тих, що можуть використовуватися для ведення війни, до третіх країн, щодо яких спостерігають “постійний і особливо високий ризик” використання для обходу санкцій.
Серед іншого, він передбачає заборону заходити в порти і шлюзи ЄС суднам, яких компетентні органи підозрюють у причетності до перевезення підсанційної нафти чи нафти, купленої за ціною вищою за граничну.
У санкційний список внесли додаткові 87 компаній за пряму підтримку російського ВПК – до них застосують суворіші експортні обмеження. Серед іншого, це чотири іранських виробники дронів, які постачають їх до Росії, а також компанії з третіх країн, яких допомагають Росії обходити торгові обмеження, та кілька російських компаній, які виробляють електроніку для російського ВПК.
У новому пакеті розширюють список товарів, які вважаються такими, що можуть використовуватися Росією для військових потреб. До переліку увійшли: електронні компоненти, напівпровідники, обладнання для виробництва і тестування електронних інтегральних схем і друкованих плат, прекурсори до енергетичних матеріалів та хімічної зброї, компоненти оптичних приладів та обладнання для навігації, метали, які використовуються в оборонній промисловості та морське обладнання.
Рада ЄС розширила призупинення ліцензій на мовлення ще на п’ять медіа як такі, що прямо або опосередковано підконтрольні РФ і використовуються для маніпулятивного подання інформації: RT Balkan, Oriental Review, Tsargrad, New Eastern Outlook і Katehon.
Також завершується тимчасовий виняток із санкцій для Німеччини та Польщі щодо постачання сирої нафти з Росії через північну секцію нафтопроводу “Дружба”. Водночас цим шляхом можна буде прокачувати нафту з Казахстану чи інших третіх країн.