Відбулася зустріч міністра закордонних справ України Дмитра Кулеби та голови британського МЗС і міжнародного розвитку Ліз Трасс. Подія посилила стратегічне партнерство двох країн.
Перша хороша новина – Британія виділить додатковий мільярд фунтів на інвестиційні проєкти в Україні. Про це заявив президент України Володимир Зеленський.
На що витратить гроші гроші, згідно з планами, витратить на:
- охорону здоров’я;
- інфраструктуру;
- збільшення товарообігу;
- зелену енергетику.
Загалом, за словами Дмитра Кулеби, лише за 2021 рік Україна та Британія вдвічі збільшили обсяги торгівлі, поглибили співпрацю у протидії агресії Росії. Також почали втілювати цілий комплекс заходів щодо просування інтеграції України до ЄС та НАТО, про це в авторській програмі WTF на 24 каналі розповів Олексій Печій.
Нагадаю, що у жовтні 2020 року Володимир Зеленський та Борис Джонсон підписали історичну угоду про політичне співробітництво, вільну торгівлю та стратегічне партнерство між Україною та Британією. І ця угода, схоже, лише набирає обертів.
Відвідати Британію буде простіше
Щодо кожного з нас, то тут теж є добрі новини. Схоже, незабаром зможемо набагато простіше їздити до Великобританії. Адже сторони обіцяють спростити візовий режим. Звичайно, це не відбудеться вже завтра, але сам факт того, що старт цього процесу закладено, багато про що говорить.
Залежний ЄС
Таке посилення стратегічних відносин з Україною вигідне і самій Великій Британії. Ліз Трасс заявила, що ЄС залишається головним партнером британців, попри всі розбіжності, але він стає все більш залежним від Росії та Китаю. Це кредити, технології та навіть газ. На сьогодні більшість країн єврозони мають борги перед Пекіном, а частка російського газу в Європі становить понад 40%. Це вже поганий сигнал для майбутніх відносин, адже Лондон навпаки намагається уникнути цієї залежності, тоді як ЄС у неї закопується.
“Стратегічна автономія”
Тому Британія прагне забезпечити своєрідну “стратегічну автономію” від Москви та Пекіна. Але як це зробити? За словами британців, просто – потрібно самим більше вкладати в ті країни, які готові протистояти Росії та Китаю. У майбутньому вони зможуть стати сильною альтернативою китайському та російському впливу. Простіше кажучи – Лондон намагається вирвати з лап Путіна та Сі Цзіньпіна ті країни, які все ще можуть бути під їхнім впливом. Не варто забувати про військову допомогу Британії, яка вже реалізує домовленості щодо будівництва нових військових баз ВМФ України, ракетних катерів та кораблів. Але, це лише початок і далі наші відносини в оборонній сфері збільшуватимуться.
Витиснути максимум зі статусу партнера НАТО
Британська сторона заявила, що в її інтересах допомогти Україні вичавити максимум зі свого статусу партнера по НАТО, тому британці лобіюють наші інтереси в Альянсі. Також Лондон обіцяє провести більше спільних військових навчань та збільшити допомогу у реформуванні Збройних сил України. До того ж Британія взяла на себе зобов’язання схилити своїх європейських партнерів до рішучіших заходів проти агресії Росії. Окремим пунктом глава британського МЗС Ліз Трасс виділила питання “Північного потоку-2”.
За її словами, запуск російського газопроводу завдасть лише шкоди Україні. Тому Британія готова зробити все можливе, щоб отримати гарантії, що у разі його запуску наша країна не постраждає.
Потужна вісь “Великобританія – Україна”
Вже на цьому етапі можна резюмувати, що вісь Великобританія-Україна на сьогодні є однією з найпотужніших. Це особливо важливо перед ймовірним вторгненням Росії в Україну.
Дмитро Кулеба виклав своє бачення протидії ймовірній війні – Захід має забезпечити економічний та політичний тиск, а Україна готова битися з ворогом на українській землі. У відповідь на це новий міністр оборони Великобританії адмірал Тоні Радакін уже заявив, що ймовірне вторгнення Путіна в Україну стане найстрашнішою трагедією з часів Другої світової війни. Тому закликав Захід справді допомогти Україні запобігти війні.
Резюмуючи – поки ЄС в особі Франції та Німеччини намагаються заспокоїти самі себе, продовжуючи вести бізнес з Росією та Китаєм, Великобританія стає все більш надійним партнером України, який все ж таки тверезо оцінює ситуацію.