Не за горами початок опалювального сезону, а це значить, що майже половині українців пора зайнятися оформленням субсидій на оплату компослуг. У Кабміні констатують, що поки цим питанням перейнялися деякі, і попереджають: через місяць у відділеннях Мінсоцполітики буде не проштовхнутися через черги.
Удар по "палацам"
Музиченко визнав, що домогтися субсидії стало складніше. За його словами, в 2015-2016 роках, коли реальні доходи людей зменшувалися, а тарифи росли, програма надання жілсубсідій була спрощена, щоб максимально охопити населення держпідтримкою. У підсумку допомогу стало отримувати майже кожне друге домогосподарство – 6,5 млн сімей. За результатами минулого отопсезона в Мінсоцполітики побачили підстави для перегляду правил, так як тарифи два роки не підвищувалися, а доходи населення – пенсії, мінімальна і середня зарплати – росли.
Популярне: “Я – готовий”: Вакарчук зробив гучну заяву про президентство
Нагадаємо: тепер держдопомогу не дають власникам квартир площею понад 150 кв. м і будинків понад 200 кв. м, незалежно від доходів господарів. А також тим, у кого машина "молодший" 5 років. Раніше таких обмежень не було, допомога призначалася в межах соцнорм на житлоплощу. Самі норми теж урізані – до 48,9 кв. м на домогосподарство з однієї людини (було 62,5 кв. м). Також на 20-30% стали менше субсидовані норми витрати газу, води, електроенергії. Це означає, що виплати зменшаться, адже соцстандарти (і мінімальні доходи) виросли, а частка оплати "комуналки", що покривається державою, навпаки, стала менше через урізання норм споживання.
контроль
Одержувачів субсидій будуть жорсткіше контролювати на предмет реальних доходів і витрат. Наприклад, за покупки протягом року на 50 тис. Грн (крім витрат на лікування) субсидію, швидше за все, не дадуть, хоча можливі виключення. Віталій Музиченко навів приклад:
"Припустимо, сім'я зробила покупку на суму понад 50 тис. Грн. Але ця покупка – єдине житло, куплене до того ж в кредит. У такому випадку теж може бути призначена субсидія – на комісії, в індивідуальному порядку. І акт обстеження умов проживання в домогосподарстві – обов'язковий документ для розгляду такої справи на комісії. Соціальний інспектор виїжджає на місце, робить перевірку, заносить все в акт, і на підставі цього акту комісія вже приймає рішення ".
Але поголовних перевірок домогосподарств побоюватися не варто, так як в Україні соцінспекторів всього 1300 осіб, або по одному на 5000 одержувачів держдопомоги. Однак приховати витрати не вдасться – все покупки на суму понад 50 тис. Грн повинні відбуватися через банківську систему. Зі свого боку претендент на субсидію має при подачі в відділення Мінсоцполітики декларації про доходи, вказати в ній такі покупки. За словами Музиченко, це не означає автоматичного відмови в держдопомоги, але розглядати питання буде не один інспектор, а комісія. Але якщо субсідіант не вказав витрати більше 50 тис. Грн, отримав субсидію, а потім інспектор виявив інформацію через банківську систему в порядку обміну, це – підстава для проведення перевірки цього конкретного домогосподарства. За підсумками перевірки буде вирішуватися питання про правомірність отримання субсидій такою людиною, визначатися розмір можливої переплати, і ці кошти утримають в держбюджет.
Штрафів або інших санкцій (повернення грошей в подвійному розмірі) норма про виплату субсидій не передбачає. Але, за словами юристів, проти тих, хто для отримання субсидії приховував доходи неодноразово, можуть порушити кримінальну справу за шахрайство (покаранням може бути штраф 850 грн, виправні роботи до 2 років або обмеження волі до 3 років). Відмова в субсидії можна оскаржити у вищому підрозділі Мінсоцполітики або в суді.