Борги українців за комуналку зможуть подвоювати. У новому законі, який вступить в силу вже в травні 2019-го, передбачили пеню (штраф) за кожен день прострочення. Причому рахувати будуть починаючи з 20-го числа.
Автори законопроекту пояснюють: комунальна послуга такий же товар, як картопля або крупа. І якщо використовував воду, газ, тепло і т.д. і не заплатив – повинен нести відповідальність. На даний момент загальна заборгованість за комуналку – близько 40 млрд грн.
Популярне: Від 200 гривень і вище: Вже з 1 грудня на українців чекає нове подорожчання
Якщо такий борг протримається близько року, заплатити доведеться на 1,5 млрд грн більше. Максимальний розмір пені, згідно з документом, не може перевищувати 100% боргу. А окрім основних тарифів з'явиться ще й абонентська плата.
Нові комунальні правила
Закон "Про житлово-комунальні послуги" прийняли ще в минулому році, але вступає в дію він в травні 2019-го. Спочатку передбачалося, що вже з 1 січня українці будуть жити за новими правилами.
Однак влітку Верховна Рада своє рішення переглянула. Офіційна причина – в документі за відсутність лічильників пропонують штрафувати постачальників. Тому що лічильники встановити не встигнуть до початку наступного року, весь закон відстрочили.
Причин для прийняття нових правил кілька. Всі їх можна пояснити двома тезами: діючі правила не враховують цілий ряд нововведеннь (поява ОСББ, введення ринків газу, електроенергії) і не відповідають європейським стандартам.
Що змінить новий закон:
- доведеться платити пеню за прострочення платежів;
- введуть абонплату на комуналку;
- зобов'яжуть впускати в квартиру комунальників;
- дозволять відключать комунальні послуги за борги;
- комунальники будуть платити штрафи за відключення послуги без причини;
Не пізніше, ніж через півроку після вступу закону в дію, українці повинні вибрати постачальника комунальних послуг і модель роботи. Всього існує три моделі:
- кожен укладає договір сам;
- один управитель укладає договір від імені всіх мешканців;
- ОСББ укладає від імені всіх мешканців.
Пеня за борги: як і коли будуть нараховувати
Починаючи з 20 травня українці, які платять за комуналку із запізненням, будуть платити штрафи. Юрист одного з адвокатських об'єднань Юрій Смок пояснює: закон зворотної сили не має, за вже існуючі борги штрафувати не повинні. При цьому експерт пояснює, що підприємства можуть трактувати документ по-своєму.
"Закон вступає в силу з 20 травня 2019 року і ті порушення в платіжній дисципліні, які були здійснені до зазначеного терміну, не повинні потрапляти під норму щодо сплати пені", – пояснює експерт.
Розмір пені – всього 0,01% боргу. Наприклад, якщо сім'я платить в середньому 1500 грн за комуналку в місяць і прострочила платіж на 90 днів, сума боргу збільшиться приблизно на 27 грн. Така пеня практично не відчутна. У першій редакції закону штрафи були в 10 разів більше, але до другого читання суми урізали.
В майбутньому розмір пені можуть переглянути. Одна з причин, по якій розмір пені скоротили – негативна реакція з боку українців. І щоб не нагнітати ситуацію, парламентарії пішли на поступки. Варто також враховувати, що штрафні санкції – звичайна європейська практика.
Введуть абонплату: коли і скільки заплатимо
Кабінет міністрів розробив документ, який встановить максимальний розмір абонентської плати. Він буде визначатися за формулою:
Мінімальна зарплата × 2,58 × коефіцієнт витрати.
Коефіцієнт витрати: гаряча вода і тепло – 0,004; холодна вода – 0,0035; вивезення сміття – 0,0015. Отже, в 2019 році максимальна абонплата на тепло, гарячу воду складе 43 грн, на холодну воду – 37,6 грн і на вивезення сміття – 16,1 грн.
З ростом мінімальної заробітної плати також будуть збільшуватися і максимальні розміри абонентської плати. При цьому, як і зараз, окремо потрібно буде платити за саму послугу як товар. Але навіть якщо зовсім не користуватися комунальної послугою, абонентську плату доведеться оплачувати в будь-якому випадку.
"Плата за абонентське обслуговування – платіж, який споживач платить виконавцю комунальної послуги з індивідуального договору про надання комунальних послуг у багатоквартирному будинку", – йдеться в документі.
Зібрані гроші витратять на витрати по укладання договорів, розподіл послуги, обслуговування лічильників.
Популярное: От 200 гривен и выше: Уже с 1 декабря на украинцев ждет новое подорожание