Процес розроблення та випробувань російської вакцини проти коронавірусу “Супутник V” є сумнівним, для її замовлення немає жодних раціональних підстав. Про це написав на своїй сторінці у Facebook керівник держпідприємства “Медичні закупівлі України” Арсен Жумаділов 3 січня.
“Покладатися на державну російську організацію в умовах російської збройної агресії проти України в питанні забезпечення епідемічного благополуччя всієї країни – це невігластво, як мінімум”, – заявив він.
Жумаділов зазначив, що московський Інститут Гамалії почав розроблення вакцин одним із останніх, але оголосив про успішне завершення другої фази випробувань першим улітку минулого року. Із третьої фази препарат досі не вийшов із оприлюдненими результатами, додав голова держпідприємства.
У сегменті векторних вакцин, якою є російська вакцина “Супутник V”, існує значна конкуренція. Наразі, за словами Жумаділова, 18 виробників у всьому світі перебувають на тому чи іншому етапі розробки.
“Серед них є такі авторитетні гравці міжнародного фармацевтичного ринку, як AstraZeneca, Johnson & Johnson та інші. При цьому AstraZeneca вже має дозвіл на використання у низці країн, включно із Великобританію. Тобто наразі для замовлення російського продукту, в сегменті якого є дешевші, ефективніші, надійніші вакцини, немає жодних раціональних підстав”, – резюмував Жумаділов.
Про вакцину. Лонгрід.
В останні дні увагу ЗМІ привернула закупівля вакцини проти COVID. В оцінках закупівлі…
Опубліковано Arsen Zhumadilov Неділя, 3 січня 2021 р.
Відзначимо, що глава ДП «Медичні закупівлі України» Арсен Жумаділов написав, що Міністр охорони здоров’я Максим Степанов самостійно визначив постачальника вакцини від коронавірусу для України.
Він зазначає, що у світі станом на сьогодні 7,25 млрд замовлених вакцин, для України виробники мали б зарезервувати 40 млн доз вакцин. За винятком 8 млн доз по COVAX, замовлення на комерційній основі мало б сягнути 32 млн доз.
«Натомість станом на 29 грудня ми мали нуль», – написав Жумаділов.
У «Медзакупівлях» підкреслюють, що з весни потрібно було підписати принаймні 4-5 угод із кількома виробниками, що випускають вакцини за різними технологіями. Необхідно було також прописати вичерпний перелік вимог до вакцини, невиконання яких виробниками стало б підставою для неприйняття товару.
Однак лише 10 грудня Міністерство охорони здоров’я уповноважило ДП на проведення закупівлі. Станом на 18 грудня з кількома виробниками вівся діалог щодо укладання договорів постачання в найкоротші строки.
За словами Жумаділова, 21 грудня міністр охорони здоров’я на нараді у прем’єр-міністра заявив про зрив переговорів з виробниками вакцин, оскільки ДП вимагало банківську гарантію на передоплату. Жумаділов підкреслив, що це стандартна процедура.
У зв’язку з цим глава Кабінету міністрів Денис Шмигаль доручив підприємству працювати з ринком виключно через МОЗ, а Степанов цього ж дня підтвердив, що всі дії щодо закупівлі вакцини мають погоджуватись міністерством.
«Чи то через нерозуміння специфіки функціонування фінансових інструментів, чи то з умислом усунути ДП від прямих переговорів, міністр видав цю нашу вимогу до постачальників як загрозу зриву», – написав Жумаділов.
Він додав, що виробник у той же день повідомив про готовність надати банківську гарантію на передоплату.
Станом на ранок 28 грудня ДП отримало відповідь лише по одному постачальнику, з яким і уклали договір.
Гендиректор «Медзакупівель» вважає, що у межах цієї закупівлі не дотрималися принципу розділення функцій політичного органу та закупівельної агенції.
«Міністр, по суті, сам визначив постачальника. За моєю інформацією, Україна могла отримати ціну щонайменше на 1 долар США нижчу від фінальної, якби ДП вело переговори самостійно, створивши конкретний тиск на постачальника», – зазначив він.
Жумаділов наголосив, що станом на сьогодні Україна дійсно могла мати вже два контракти, а не один.
«Від січня місяця єдина функція, що її виконує МОЗ стосовно закупівлі вакцини, має полягати в комунікації – підтверджувати, якщо звертатимуться, виробникам вакцин повноваження ДП щодо контрактування вакцини. Підігравати далі міністру Степанову в його бездарних спробах вести переговори я не планую», – підсумував він.