Державний секретар США Ентоні Блінкен повідомив, що державний департамент розглядає можливість визнання Росії державою-спонсором тероризму через її дії в Україні.
Це було сказано Блінкеном під час зустрічі з комітетом з асигнувань сенату, яка була присвячена Китаю. Під час цієї дискусії сенатор Ліндсі Грем нагадав Блінкену, що раніше сенатори пропонували оголосити РФ країною-спонсором тероризму.
“Ми ж усі тут хочемо, аби Китай не допомагав Росії, правильно? Маю ідею. 100 американських сенаторів запропонували, аби ми оголосили Росію державою-спонсором тероризму, аби утримати такі країни, як Китай, від надання їм зброї”, – сказав Грем.
Відтак він запитав Блінкена: “Ви ж ніколи не збираєтеся оголосити Росію державою-спонсором тероризму, чи не так?”
На це Блінкен швидко відповів: “Ніколи не кажи ніколи”. А після цього зауважив, що, на його думку, вже запроваджені санкції й повноваження, які мають США, змогли утримати Пекін від військової допомоги Москві.
Нагадаємо, 28 липня 2022 року сенат США ухвалив резолюцію із закликом до держсекретаря Ентоні Блінкена визнати Росію державою-спонсором тероризму. А в серпні в МЗС РФ пригрозили США повним розірванням відносин у разі ухвалення такого рішення.
Дадомо, напередодні під час слухань у Сенатському комітеті з закордонних справ, Джон Салліван, який є 10-м послом США в Росії, висловив думку, що Сполучені Штати мають ставитися до Росії як до противника та не довіряти заявам кремлівського уряду. Він також закликав до того, щоб не мати ілюзій та підходити до розв’язання будь-яких питань взаємодії з позиції сили та впевненості.
«Перше й найважливіше, Росія під керівництвом Путіна є непримиренним противником Сполучених Штатів. Путін вважає, що Росія воює з нами у зіткненні «цивілізацій», про це вони заявили в недавньому новому формулюванні своєї зовнішньої політики»,- зауважив колишній високопоставлений дипломат.
Він підкреслив, що для досягнення Сполученими Штатами успішної політики на російському напрямі необхідно розуміти свого противника.
«По-друге, ми повинні працювати над створенням архітектури безпеки в рамках НАТО, а також за допомогою інтенсивної двосторонньої та багатосторонньої дипломатії, щоби захистити не лише Україну, а і Європу та решту світу від російської агресії»,- зазначив Салліван.
Джон Салліван заявив, що Російський уряд є недостойним довіри і нагадав, як Кремль у 2022 році багатократно заявляв, що не має наміру атакувати Україну.
Він запитав, чому хтось повинен довіряти такій владі. З цього приводу, він вважає, що потрібно повернутися до підходу “довіряй, але перевіряй”, який був актуальним за часів Рональда Рейгана.
«Не може бути жодної довіри (до Російської Федерації – ред.), лише перевірка та встановлення справедливості щодо України й жертв російських воєнних злочинів в Україні»,- заявив колишній посол.
Салліван визнав, що важко реалізовувати дипломатію в таких умовах, однак США не повинні відмовлятися повністю від цього, коли того вимагають національні інтереси Америки.
«Але наші інтереси не вимагають благати росіян про діалог, чи то про контроль над озброєннями, чи про війну в Україні. А вони хочуть саме цього. І це призведе лише до нових провалів у політиці»,- наголосив він.
Насамкінець він звернув увагу, що між Росією і США досі зберігається відсутність паритету в питанні дипломатичної присутності.
«У нас є посольство в Москві, а консульств немає. Вони мають посольство в Вашингтоні та два консульства – у Г’юстоні і Нью-Йорку. Крім того, вони мають більше дипломатів, призначених для двосторонньої місії в Сполучених Штатах, ніж ми в Росії. Треба наполягати на взаємності»,- наголосив Салліван.