Процедура призначення Валерія Залужного на посаду посла України у Великій Британії викликає певні запитання і невизначеності серед громадськості. За місяць з моменту оголошення про призначення Залужного нові подробиці або коментарі не надходили, що викликає обурення серед громадян та експертів.
Поштовхом для призначення Залужного можливо стала його експертність у військових питаннях, яка важлива для співпраці з Великою Британією, особливо у контексті війни на сході України. Проте, відсутність реакції або коментарів від самого Залужного може викликати питання про його зацікавленість у новій ролі. То що, ексглавкому не пасує бути послом?
Деякі експерти наголошують на необхідності дипломатичної підготовки для Залужного перед новою посадою, оскільки це буде викликом для нього у його кар’єрі. Також важливо врахувати, що навіть за установленими нормами, процес призначення може зайняти певний час.
Загальна тиша стосовно Залужного у медіа може бути пов’язана з бюрократичними процесами та необхідністю організації підготовки перед офіційним призначенням. Такий термін очікування може вважатися нормальним для дипломатичних процедур.
Не дивлячись на це, важливо, щоб громадськість була інформована про подальший розвиток ситуації щодо призначення Залужного на нову посаду, оскільки це має важливе значення для зовнішньополітичної діяльності України. Так чи інакше, головне аби Залужний впорався з викликами на новому місці і може навіть підсобив своєю переконливістю у певних питаннях, як от озброєння чи навіть ядерний арсенал.
Ще цікаво — надзвичайний і повноважний посол України в Австрії (2014–2021) Олександр Щерба розповів, що цього року у Великій Британії будуть вибори, тому Залужному доведеться співпрацювати із новою владою.
«Величезна повага і найкращі побажання Валерію Залужному, і він заслуговує всього, що він хоче… Зараз – найгірший час не мати в Лондоні посла. У жовтні – вибори скоріш за все, велика вірогідність, що буде новий прем’єр, буде нова команда «зелена», яка не знає багато про Україну. З ними треба зустрічатись на відповідному рівні. Тому потреба була дуже велика. Не виключено, від жовтня лейбористський уряд – більш лівий, менш жорсткий. Це буде трошки інша Великобританія», – розповів Олександр Щерба.
Водночас британський експерт з міжнародної політики Джеймс Шерр зауважив, що у Лондон не варто відправляти видатного генерала.
«Це не та роль, яка йому (Залужному – ред.) підходить. Ваші читачі краще за мене знають, що в Україні переважає думка, що Залужного відправили у відставку, тому що він є єдиною національною фігурою, популярнішою за Зеленського. Я не можу коментувати це, але сподіваюся, що це зрозумів президент, який також є унікальною особистістю», – сказав аналітик.
На думку Шерра, це неправильне використання не лише дуже здібного генерала, але й унікальної особи на посаді, яку він може виконувати. Так чи інакше, рішення прийнято. Найімовірніше, президент побачив того, що явно не можуть побачити в Залужному закордонні експерти та лідери,а українці вже в очікуванні доленосних рішень від ексглавкома.