Верховна Рада прийняла закон про реформу прокуратури від президента Володимира Зеленського.

За закон у другому читанні проголосували 259 депутатів. Зеленський запропонував ліквідувати військову прокуратуру, зменшити штат прокуратури і призупинити діяльність Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів до 1 січня 2021.

Генпрокуратуру також мають перейменувати в “Офіс генерального прокурора”.

Регіональні прокуратури мають стати обласними, місцеві – окружними, військові прокуратури ліквідовуються. Але передбачено можливість створення спеціалізованих прокуратур. Оптимізується штат прокуратури з 15 тисяч осіб до 10 тисяч.

Всі прокурори, які бажають залишитися в системі прокуратури, мають пройти атестацію, яку здійснять спеціальні кадрові комісії. Для Офісу генпрокурора та обласних прокуратур їх створить сам генпрокурор.

Зеленський також пропонує зупинити діяльність Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів до 1 січня 2021 року та фактично звільнити чинних членів КДКП. На цей час розгляд дисциплінарних справ перекладається на кадрові комісії.

Крім того, генпрокурор отримує право звільняти прокурорів Офісу генпрокурора та адміністративних посадовців без жодних погоджень з Радою прокурорів, як це передбачено зараз.

Також законопроект закладає основи для електронного документообігу, який має витіснити паперову тяганину.

Що цікаво, до генерального прокурора повернуть вимогу мати вищу юридичну освіту. Цю норму скасували у 2016 році, що дозволило стати генпрокурором Юрію Луценку.

Як відомо, 29 серпня Зеленський вніс у Раду законопроект №1032 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури”.

“Хто голосує за те, щоб законопроект № 1032 рекомендувати Верховній раді ухвалити за основу та в цілому з пропозиціями комітету. 17 “за”. Рішення прийнято”, – заявив голова комітету Денис Монастирський.

10 вересня комітет із питань правоохоронної діяльності рекомендував ухвалити президентську реформу прокуратури. Того ж дня Верховна Рада підтримала законопроект у першому читанні.

До слова, 29 серпня попередній генеральний прокурор Юрій Луценко написав заяву про звільнення. Того ж дня нова Верховна Рада звільнила Луценка та призначила генпрокурором заступника голови Офісу президента Руслана Рябошапку.