В Україні через масове встановлення електричних бойлерів можуть виникнути проблеми з проводкою і виростуть тарифи на гаряче водопостачання (ГВ). Чим більше сімей встановили нагрівачі, тим вище навантаження на проводку будинку і електричні мережі в місті. А вони найчастіше не розраховані на високі обсяги споживання і велику кількість приладів.

Чекають проблеми

Українці масово відмовляються від гарячого водопостачання і замість цього встановлюють бойлери. Яскравий приклад — Київ. Тут майже на все літо відключили гарячу воду, тож люди почали встановлювати водонагрівачі. За інформацією Центру комунального сервісу, приблизно 160 тис. столичних споживачів уже встановили бойлери. Це означає, що в двох із десяти квартир центральним гарячим водопостачанням не користуються.

Така ситуація характерна для багатьох українських міст. Тарифи ростуть, а воду постачають із перебоями. Тому сім'ї приймають рішення встановити водонагрівач і відмовитися від послуг постачальників. У новобудові проблем бути не повинно — нова електропроводка, розрахована на велике споживання, із такими навантаженнями легко впорається. А ось у "хрущовках" і досить старих будинках (а в таких, за різними даними, живуть до 70% українців), проводка не розрахована на підігрів води електроенергією.

"У наших реаліях, якщо просто взяти і сказати: "А тепер, люди, у вас немає гарячої води, думайте, що робити", — люди почнуть купувати бойлери. А в старих будинках система електропостачання не готова до цього", — пояснила координатор житлових програм "Опори" Тетяна Бойко.

Проблема загострюється із кожним місяцем, розповідає дипломований електрик Олександр Стоянчук. У середньому проводка в типовому старому будинку "потягне" до 4 кВт на квартиру. Коли зводилися будинки, споживання електроенергії було в рази меншим. Українці жили без декількох телевізорів, комп'ютерів, кондиціонерів, електрочайників, мікрохвильових плит, кухонний комбайнів. Якщо до всіх згаданих приладів додати ще й електричний бойлер, проводка може згоріти. А це загрожує пожежею у всьому будинку.

В окремих випадках можна, наприклад, провести кабель від щитка, тоді навантаження на проводку в квартирі не збільшиться. Однак, як розповідає експерт у сфері енергоефективності Антон Ковалишин, проблема все одно залишиться. У багатьох будинках уже давно пора міняти проводку: мідна може служити не більше 50 років, а алюмінієва — 30. Якщо, наприклад, будинок здавався в експлуатацію у 70-му і з того моменту комунікації не міняли, навіть без установки бойлерів необхідно міняти проводку. "Плюс треба міняти електричні мережі усього міста, трансформатори, на них також збільшується навантаження", — зазначає експерт.Популярне: “Тепер позбавити людей субсидії буде складніше”: Юрист пояснила, що дає українцям нова заборона

"Треба міняти електричні мережі усього міста", — зазначає експерт.

В інтерв'ю виданню LB голова "Нафтогазу" Андрій Коболєв заявив: "централізоване водопостачання в Україні скоріше мертве". Логіка проста: чим більше українців встановили бойлери, тим вищим повинен бути тариф на гаряче водопостачання. Так, постачальники, розраховуючи вартість своєї послуги, планують обсяги споживання. Є досить постійні витрати. Вони діляться на обсяг споживання. У кожному купленому кубометрі гарячої води закладені втрати під час транспортування, зарплати співробітників підприємства, ремонти, інвестиційна програма і т.д. І чим менше кубометрів води продало підприємство, тим вища вартість одного куба.

У цій ситуації необхідно прийняти рішення на державному рівні — вкладати гроші в гаряче водопостачання, або переходити на автономне. У першому випадку необхідно інвестувати мільярди гривень у ремонт комунікацій та модернізацію підприємств-постачальників. Якщо ж поступово відмовлятися від центрального водопостачання, то гроші потрібно виділяти на заміну електромереж, трансформаторів по всій країні. Інакше українці ризикують залишитися біля розбитого корита — зношені мережі не дозволять масово перейти на бойлери, а тарифи на гаряче водопостачання злетять.

Чи вигідно ставити бойлер і як врятувати ситуацію

За економного споживання "струму" (до 100 кВт* год) кубометр гарячої води з бойлером обійдеться у 60,7 грн, а якщо витрачати більше 100 кВт*год — 99,7 грн. Для порівняння, тариф "Київенерго" (компанія втратила ліцензію, однак нове підприємство "Київтеплоенерго" обіцяє ціни не підвищувати) — 80,62 грн. Тобто економити вдасться тільки за невеликого обсязі споживання. Але варто враховувати, якщо сім'я у місяць витрачає, наприклад, 5 кубів води, "вписатися" у 100 кВт*год/міс. не вдасться, тож кожен куб води коштуватиме майже 100 грн.

Однак, якщо ви все-таки вирішили встановлювати бойлер, радить Антон Ковалишин, варто встановити заземлення, не підключати його до звичайної розетки, мінімізувати підключення потужних електроприладів разом із бойлером. "Також варто встановлювати ПЗВ (пристрій захисного відключення) і діфавтомат. Зменшити навантаження на внутрішню електромережу квартири можна на 20%, якщо замінити в квартирі всі лампочки розжарювання на LED-лампи, які споживають до 9 разів менше електроенергії", пояснює експерт.