Олігарх Ринат Ахметов знову в ділі. На цей раз «ДТЕК» Ахметова вирішила повторити і навіть переплюнути схему «Центренерго» за 2020 рік, коли вона була під контролем олігарха Коломойського: 

Раніше «Центренерго» викуповувала е/е в «Енергоатому» за 55% від ринкової ціни в об’ємі близько 1 тис МВт на місяць і цією е/е користувались підприємства Коломойського 

Тепер же, поки українцям думають на скільки підняти тариф на електроенергію в 2 рази чи в півтора, «ДТЕК» (Д.Трейдинг) викуповує е/е в «Енергоатомі» по 1 копійці за 1 МВт в об’ємі 300 тис МВт (у березні) і перепродую на ринку по 3 грн/МВт. Таким чином «Енергоатом» виробив для «ДТЕК» е/е, на якій «ДТЕК» за місяць заробила майже 1 млрд грн. 

Як відбуваються торги електроенергією? 

Для того щоб розуміти суть махінації, потрібно знати правила, за якими продається електроенергія (е/е). Закон про ринок електроенергії з липня 2019 року синхронізував торгівлю цим ресурсом в Україні з європейськими правилами, про це йдеться в матеріалі “Дзеркала тижня” під назвою

“ЯК АХМЕТОВ ЛИШЕ ЗА БЕРЕЗЕНЬ ЗАРОБИВ НА «ЕНЕРГОАТОМІ» МІЛЬЯРД ГРИВЕНЬ”.

Продаж електроенергії залежно від часу прогнозування відбувається в чотирьох сегментах. 

1-й сегмент. Ринок двосторонніх договорів (РДД), коли е/е продають на квартал, місяць, тиждень. Торгівля в цьому сегменті відбувається на майданчику Української енергетичної біржі. 

2-й і 3-й сегменти. Ринок на добу наперед (РДН) і внутрішньодобовий ринок (ВДР). Це так званий спотовий ринок, де е/е торгується на завтра і на сьогодні. Майданчиком для цих торгів є держпідприємство «Оператор ринку”. 

Очевидно, що чим ближче до моменту споживання, тим більше коштує ресурс. Кожен наступний сегмент зазвичай показує більшу вартість. 

4-й сегмент. Балансуючий ринок (БР), або «ринок покарання». Тут гравці можуть купити зі штрафом недостатню електроенергію, яка потрібна саме в цю годину. З іншого боку, і це актуально для березневих подій, сюди «провалюється» та е/е, якої не було продано в жодному з попередніх сегментів. 

Тоді її за безцінь (0,01 грн/МВт·год) може купити маневрова генерація, яка розвантажується на той самий обсяг. Вартість цієї зайвої електроенергії є премією для маневрової генерації за розвантаження. Адміністратором БР є системний оператор НЕК «Укренерго». 

З одного боку, маємо класичну монопольну змову двох компаній — найбільшого продавця та найбільшого покупця. З іншого — свідоме завдання збитків «Енергоатому» його трейдерами для збереження високої ціни на ринку.

Висока ціна вкрай потрібна ДТЕК, яка є найбільшим постачальником електроенергії в країні через «Д.Трейдінг» для великих споживачів і постачальників універсальних послуг (ПУП) — для дрібних споживачів і населення.

Цікаво, що приблизно така ж ситуація спостерігалася навесні 2020 року, про що робив розслідування проєкт «Схеми» Радіо Свобода. Тоді ресурс «Енергоатому» на балансуючому ринку викупала держгенерація «Центренерго», яку контролював менеджмент Ігоря Коломойського.

Щоправда, тоді електроенергія на БР відкупалася не за символічною ціною 0,01 грн/МВт·год, а за 55% від ціни РДН. Та і обсяги з цьогорічною схемою неспівставні: 2 тис. МВт·год за два місяці 2020 року проти 300 тис. МВт·год тільки за березень 2023-го.

Що цікаво, Міненерго мовчить і робить вигляд, що нічого не знає, хоча міністр Галущенко точно все це знає — він сам працював в «Енергоатомі» ще не так давно і явно розуміє, що це корупційна схема в інтересах олігарха: держкомпанія навмисно тримає ціни на ринку високими і навмисно віддає за копійки зайву е/е олігарху, який продає її на ринку… 

Додамо й те, що наразі НКРЕКП розглядає два варіанти підняття тарифу на електроенергію, які суттєво вищі від чинних тарифів. Разом з тим голова відомства підкреслив, що питання підняття тарифів залишається відкритим. 
Голова Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, Костянтин Ущаповський, повідомив, що наразі розглядаються такі варіанти тарифів: 2,40 та 2,80 гривні за кіловат-годин. 
Ущапковський пояснив, що питання про перегляд тарифів на електроенергію для населення наразі є відкритим і повʼязане із великою вартістю відновлення енергетичної інфраструктури. 

Після ворожих обстрілів енергетичних об’єктів для відновлення живлення споживачів використовувались тимчасові схеми подачі електроенергії. Тож для забезпечення проходження нового опалювального сезону такі схеми є неможливими, 
– розповів голова НКРЕКП. 

Тож в уряді розглядається питання про перегляд тарифів на електроенергію для побутових споживачів. Також незабаром може зрости тариф й для бізнесу.