Білоруський диктатор Лукашенко погрожує зупинити постачання нафтопродуктів в Україну. У такому випадку Білорусь втратить другий ключовий ринок збуту товарів, а для стратегічних для Лукашенка товарів ринок України є безальтернативним, пише Телеграм-канал Монополіст.
https://www.youtube.com/watch?v=X8oJwTCJiO4
В 2021 українські підприємства поставили на білоруський ринок товарів на $1,5 млрд. Водночас, білоруси експортували в Україну товарів на $4,8 млрд.
З Білоруссю Україна має найбільше негативне сальдо зовнішньої торгівлі. В 2021 році білоруський імпорт в Україну на $3,32 млрд перевищив експорт українських товарів у цю країну.
Для України білоруський ринок знаходиться на 14 позиції за обсягами експорту, поступаючись Румунії ($1,54 млрд).
Що Україна продає у Білорусь?
П’ятірка найбільших експортних позицій до Білорусі за 2021 рік:
- чорні метали – $196 млн; корми для тварин – 191 млн;
- зернові, олійні та насіння – $152 млн;
- важке машинобудування – $102 млн; рухомий склад та його частини (залізничні вагони, вагони для трамваїв, обладнання для шляхової техніки) – $78 млн.
Що Білорусь продає в Україну?
В 2021 році Україна була другим найбільшим ринком збуту білоруських товарів. На першому місці – Росія, куди в січні-листопаді 2021 року (найсвіжіші дані) білоруський бізнес експортував товарів на $14,8 млрд.
В РФ постачається 41% всього білоруського експорту. При цьому з Росією у Білорусі найбільше негативне торгове сальдо. За 11 місяців 2021 року РФ поставила в БР товарів на $6,4 млрд більше, ніж імпортувала.
Водночас, на Україну припадає 13% білоруського експорту, або $4,8 млрд в цифрах за 2021 рік.
Майже 50% білоруського імпорту в Україну – це нафтопродукти, яких у 2021 році ми придбали у білоруських НПЗ на $2,85 млрд.
Добрива, в першу чергу – калійні, займають 12% у структурі імпорту білоруських товарів. Водночас Білорусь контролює 31% імпорту добрив в Україну, в 2021 році було поставлено білоруських добрив на $517 млн.
Автобусів та тролейбусів Білорусь продала в Україну на $242 млн (5% всього імпорту). Пластмас, полімерів та виробів з них було продано на український ринок на $240 млн, а виробів з деревини на $157 млн. Ці п’ять позицій становлять 82% білоруського імпорту.
Проте найбільше економіка Білорусі залежить від експорту в Україну нафтопродуктів. Після санкцій ЄС український ринок залишився для білоруських НПЗ безальтернативним.
Але Україна також потрапила у значну залежність від білоруських нафтопродуктів.
Нафтопродукти в Білорусі виробляють два підприємства – Мозирський НПЗ та Нафтан. Вони отримують російську нафту на пільгових умовах (в ціну нафти не включаються експортні мита РФ) переробляють її на нафтопродукти і експортують в Україну.
Минулого року Білорусь контролювала 36% українського ринку дизельного пального та 42% ринку бензинів.
На українському ринку скрапленого автомобільного газу Білорусь займає частку у 15%, а також 22% ринку авіаційного керосину.
А ще Білорусь є основним постачальником дорожнього бітуму в Україну, в 2021 році білоруські НПЗ зайняли 57% імпортних постачань бітуму на український ринок.
У 2022 році частка білоруських нафтопродуктів, бітуму та добрив на українському ринку може зрости.
Після того як Лукашенко ввів заборону на транзит пального та добрив з Литви в Україну, українські підприємства почали переорієнтовуватися на білоруський продукт, які, завдяки меншим затратам на логістику, можуть запропонувати найпривабливіші ціни.