Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба вважає, що Німеччина вже зараз має ухвалити рішення про постачання Україні бойових танків Leopard.
Про це Кулеба заявив в інтерв’ю Frankfurter Allgemeine Zeitung.
Він зазначив, що в контексті військової допомоги вдячний не окремо Німеччині, а й Нідерландам – за постачання самохідних гаубиць.
“Для нас є загадкою: зараз ми просимо танки Leopard і бойові машини Marder, а Німеччина постачає бронеавтомобілі Dingo. Це також корисно, і ми за це вдячні. Але це не те, чого ми найбільше потребуємо в битві”, – сказав він.
“У чому проблема? Де вона? Чому ми не можемо отримати того, що потребуємо і що є в Німеччини? У мене таке враження, наче в Берліні є “збройна стіна”. Гадаю, настав час для канцлера повалити цю стіну”, – додав глава української дипломатії.
Кулеба наголосив, що тривалий час підготовки українських військових на танках Leopard не є проблемою, оскільки вони будуть потрібні на полі бою в Україні через два-три місяці: “Рішення слід ухвалювати зараз”. Глава українського МЗС відкинув думку, що Німеччина відмовляється постачати танки, оскільки вони “будуть стріляти по російських солдатах”.
“Якщо німецькі самохідні гаубиці, якими керують українські солдати, можуть битися з російською армією в Україні, то чому німецькі танки не можуть? Швидкість нашого контрнаступу й кількість міст, які ми можемо звільнити від окупантів, залежать виключно від постачання зброї нашими партнерами”, – наголосив Кулеба.
Раніше канцлер Німеччини Олаф Шольц пояснював, що його країна і так достатньо допомагає Україні озброєнням, а рішення передавати танки буде ухвалювати лише в координації із союзниками. А співголова Соціал-демократичної партії Німеччини Ларс Клінґбайль недавно заявив, що коаліція ухвалила одностайне рішення не постачати бойові танки в Україну, оскільки на підготовку українських військових піде тривалий час.
На таку зухвалу позицію Німецького уряду вже реагували чимало політиків. Напередодні своє слово вирішили оголосити й США. Зокрема, посол США в Німеччині Емі Гутманн раптово з’явилася на німецькому телебаченні і дала своє перше інтерв’ю після вступу на посаду в лютому. Посли рідко висувають публічні вимоги — ще рідше вони критикують країну перед аудиторією. Але це саме те, що зробила Гутманн.
Свою заяву вона почала з того, що привітала те, що Німеччина робить для України.
«Але мої очікування ще вищі», — додала вона.
Гутманн очікує, що Берлін візьме на себе більшу лідерську роль. Жодних інших коментарів вона не дала. Довгий час уряд Байдена без коментарів погоджувався з тим, що Берлін ховається за Вашингтоном. Проте, враховуючи військові успіхи України, можна побачити нову динаміку у війні проти Росії.
«Я думаю, що ми, безперечно, бачимо прогрес ЗСУ, особливо на півночі», — сказав речник Ради національної безпеки Джон Кірбі у вівторок.
Зараз цілком очевидна зміна Америкою оцінки політики Німеччини щодо України.
«Поки що Німеччина робила те, про що ми просили, навіть якщо інколи це могло відбуватись швидше, — повідомили WELT в урядових колах США. — Але зараз настав час, коли кожен союзник повинен визначити, що він ще може зробити, щоб допомогти Україні перемогти».
В очах уряду Байдена нерішучий курс Олафа Шольца — це не просто стилістична відмінність. Вашингтон ставить під сумнів принципову лояльність канцлера Німеччини до Києва.
«Ми з самого початку говорили, що Україна має перемогти», — заявили представники США. Натомість у Німеччині досі лунають голоси, які лише припускають, що Україна «не має програти».
Це б’є по канцлеру. З початку війни він уникав чітких заяв про те, що Україна має виграти на полі бою. На запитання WELT, чи дотримується Шольц своєї риторики зараз, речник уряду сказав, що в позиції Німеччини нічого не змінилось. Але Вашингтон дедалі чіткіше дає зрозуміти, що терпець щодо Німеччини уривається. Уряд Байдена побоюється, що проголошений Шольцем переломний момент закінчиться раніше, ніж почнеться.
«Ми аплодуємо переломному моменту, однак зараз настав час це реалізувати», — говорять в урядових колах США.