Генсек Альянсу висловив жорстку позицію у відповідь на ультиматум РФ.

Північноатлантичний альянс не піде на поступки Російської Федерації і не відведе своїх військ з країн, що приєдналися до НАТО з 1997 року.

Про це заявив генсек організації Йєнс Столтенберг в інтерв’ю CBC News.

“Ми не можемо погодитися на те, щоб військ НАТО не було в країнах, які приєдналися з 1997 року. Адже половина наших членів тоді залишилася б без захисту”, – сказав він.

Генсек НАТО додав, що в такому разі з’явилися б члени НАТО другого ґатунку, а “в Альянсі такого не допустять”.

Бажання України вступити до НАТО – результат дій самої Росії.

Росія висунула вимогу до НАТО не розширюватись і не приймати до Альянсу нових східних членів, але бажання цих країн – у тому числі України – приєднатися до НАТО є результатом дій самої Росії. Про це Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба сказав в інтерв’ю німецькому Bild.

“НАТО – це оборонний альянс, і він не тягне жодну країну до свого складу примусово. Парадокс у тому, що саме дії Росії мотивують сусідні з нею країни прагнути колективної безпеки в НАТО. Протягом десятиліть Росія створювала пояс конфліктів уздовж своїх кордонів і у тій чи іншій формі підривала безпеку майже всіх сусідніх країн. Якщо Путін хоче знати, чому сусіди прагнуть вступити до НАТО, йому достатньо подивитися у дзеркало”, – наголосив Дмитро Кулеба.

Він наголосив, що рішення про вступ до Альянсу має ухвалювати лише країна, про яку йдеться, і 30 держав-союзників, і Україна свій вибір давно зробила.

Дмитро Кулеба зазначив, що під час серії останніх переговорів євроатлантична спільнота показала Росії, що вона твердо стоїть на боці України та нелегітимні російські ультиматуми відхилили.

“Росії не вдалося розділити Захід, розмовляючи зі США “через голову” України та в цілому Європи… Зараз важливо, що відбуватиметься далі”, – зазначив він.

Навряд чи у Кремлі чекали від засідання ради Росія – НАТО такої жорсткої риторики, яка прозвучала у виступі генерального секретаря Північноатлантичного альянсу Єнса Столтенберга одразу після закінчення зустрічі. Про це написав Віталій Портніков в колонці на Vot-tak.tv.

Я не маю на увазі, звичайно, що в Москві всерйоз розраховували, що учасники зустрічі погодяться з російським ультиматумом фактично обмежити суверенітет колишніх радянських республік і не юридично гарантувати, що Україна, Грузія та інші держави, які були частиною колишнього Радянського Союзу, ніколи не будуть прийняті в Альянс.

Проте риторика керівництва НАТО лише посилилася. Тепер Столтенберг говорить уже не лише про те, що в НАТО ніколи не погодяться з російським ультиматумом і що про вступ України до альянсу можуть вирішувати лише країни НАТО та сама Україна.

Він наголошує, що “якщо Росія ще раз застосує чинність проти України, ми серйозно замислимося про те, щоб збільшити нашу присутність там”. А це новий підхід до ситуації, який у Кремлі ще мають проаналізувати.

Намагаючись виправдати свої агресивні дії щодо України, Володимир Путін почав вимагати запобігання, по суті, віртуальній небезпеці. Адже зараз питання про приєднання України до Альянсу не стоїть на порядку денному.

Тому зовсім неясно, навіщо насправді російському керівництву знадобилося не лише висувати Сполученим Штатам та іншим країнам – членам НАТО нездійсненні вимоги, а й оприлюднити ці вимоги на сайті російського зовнішньополітичного відомства, перекладаючи таким чином сам діалог із Вашингтоном та Брюсселем із політичної у пропагандистську площину .