Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба розповів, що українська сторона провела перемовини з Іраном щодо розслідування катастрофи літака МАУ, який був збитий ракетою у небі над Тегераном у січні.

Про це він повідомив під час брифінгу, який транслювався на сторінці відомства у Facebook. Кулеба зазначив, що у Тегерані погодилися на прозоре технічне розслідування катастрофи.

Так, міністр озвучив три головних результати переговорів:

Іран включився у переговорний процес щодо встановлення всіх обставин трагедії, притягнення усіх винних до відповідальності та виплати усіх необхідних компенсацій.

Іран погодився виконати усі зобов’язання за міжнародними конвенціями у сфері авіації. Це означає, що українська сторона може будувати відповідну конструктивну роботу щодо розслідування трагедії.

Україна та Іран домовилися, як структурувати процес розслідування. Він відбуватиметься на кількох рівнях: говоритимуть слідчі, юристи технічні експерти, щоб визначити усі обставини і нюанси. Лише тоді, за словами Кулеби, можна буде підраховувати суми компенсацій родичам загиблих у трагедії.

Кулеба зазначив, що у переговорному процесі з Іраном Україна виступає рушійною силою. Українська сторона веде перемовини від усіх країн, громадяни яких постраждали у трагедії.

“Ми виступаємо з позиції провідника переговорного процесу. Ця лідерська роль залишиться за Україною і надалі. Ми налаштовані на конструктивну співпрацю з іранською стороною, якщо з їх боку ми спостерігатимемо такое саме ставлення. Якщо ми побачимо, що процес іде не туди, штучно затягується, ми готові до альтернативних сценаріїв”, – наголосив міністр.

Окрім цього, Іран має розповісти всю правду про збиття пасажирського літака Boeing 737 компанії “Міжнародні авіалінії України” під Тегераном і понести відповідальність, а потім уже пропонувати компенсації.

Такої думки дотримуються родичі загиблих у авіакатастрофі, зокрема представник Асоціації родин жертв Хамед Есмаеліон, передає “Радіо Свобода”.

“Вони хочуть створити враження, що родинам нібито потрібні компенсації. Це не так. У нашій Асоціації майже 120 родин жертв, і всі ми єдині й говоримо в один голос: компенсації мають йти після розслідування та встановлення правосуддя”, – сказав він.

Канадець втратив дружину й доньку в авіакатастрофі й каже, що зараз взагалі не думає про компенсації. Адже насамперед його хвилює те, що стало причиною трагедії, через яку його рідні більше ніколи не повернуться додому.

“Це головне питання для мене, я більше ні про що не можу думати. І коли вони говорять про компенсацію – це ображає мене, тому що не можна оцінювати людей”, – підкреслює Есмаеліон.