Глава Міністерства закордонних справ Дмитро Кулеба заявив, що надання плану дій щодо членства (ПДЧ) в НАТО в нинішніх обставинах є неактуальним. Повномасштабна війна, розв’язана Росією в Україні, обнулила необхідність проходження цього етапу вступу до Альянсу.
Про це політик розповів у ході пресконференції разом зі своїм естонським колегою Урмасом Рейнсалу. Глави МЗС провели зустріч напередодні саміту НАТО у Вільнюсі, який заплановано на початок липня.
“Ми вважаємо, що ПДЧ більше не повинен вважатися елементом на шляху до членства. Це механізм, який зжив себе і не повинен застосовуватися до України”, – зазначив Кулеба.
Він зазначив, що аналогічний етап не був пройдений Швецією та Фінляндією. Обидві держави розпочинали процедуру приєднання до НАТО без отримання ПДЧ.
“Однак питання вступу України до Північноатлантичного альянсу дійсно лише питання часу. Тому що без нашої країни неможливо захистити євроатлантичний простір. І ми повинні змінити думку тих, хто вважає, що членство має відбутися краще пізніше, ніж раніше”, – підсумував український посадовець.
За словами речниці Сейму Литви Вікторії Чміліте-Нільсен, члени парламентів країн НАТО переконані в тому, що держави Альянсу мають збільшити фінансування системи оборони та прийняти Україну до НАТО.
Під час зустрічі у Литві представників парламентів країн НАТО, Швеції та України, де обговорювалися виклики, з якими зіштовхнувся Альянс, а також підвищення фінансування і зміцнення оборони та плану довгострокової допомоги Україні, Чміліте-Нільсен заявила, що насправді є згода і в тому, що треба збільшити фінансування (оборони) індивідуальних країн, і в питанні членства України в НАТО, цю країну практично всі, хто виступав, бачать серед членів НАТО.
Чміліте-Нільсен додала, що лідери парламентів різних країн Альянсу «говорили в один голос», незалежно від того, якого флангу країна – східного, південного чи північного і чи це держави, які мають намір стати членами НАТО.
Вільнюський саміт — це момент, коли НАТО має продемонструвати, що воно вивчило всі уроки недавнього минулого. НАТО має припинити шукати виправдання щодо того, чому Україні не місце в НАТО. Альянс має показати, що Росія не має права вето. В Альянсі мають зрозуміти, що найкраща гарантія того, що в Європі відновиться тривалий мир, — це членство України в НАТО.
Одна з проблем цієї війни: НАТО, наші західні партнери подавали абсолютно хибні сигнали. Росія мало достатньо підстав, аби вважати, що вона має право вето. Війни ніколи би не було, якби Росія розуміла, що НАТО налаштоване рішуче захищати свої цінності від самого початку, – пише перший заступник директора Центру «Нова Європа» Сергій Солодкий для НВ.
У країнах НАТО вважають, що потрібно чекати кращого моменту для запрошення до НАТО. Але важливо наголосити: запрошення до НАТО — це не членство. Фінляндія рухалася до членства фактично рік, Швеція досі не приєдналася, хоч і запрошена. Крім того, важливо пам’ятати — країни-члени НАТО вже понад 20 років чекають на слушний момент, аби дозволити Україні бути в Альянсі.
Однак, ніколи не буде більш правильного моменту, аніж почати переоцінку помилок не такого і далекого минулого. Запрошення України до НАТО і з якомога швидшим членством в Альянсі стане головним доказом, що в НАТО вміють визнавати помилки і ухвалювати далекоглядні рішення, що назавжди відіб’є охоту в росіян до нових воєн проти демократичного світу.
Що особливо важливо — не лише українці прагнуть членства в НАТО. Опитування Центру «Нова Європа» показало, що громадяни ключових країн — членів Альянсу підтримують запрошення України до НАТО вже на Вільнюському саміті. Ідею запрошення України до НАТО підтримують в опитаних країнах ЄС (Франція, Німеччина, Італія, Нідерланди) на рівні від 50% до 56%, а в США взагалі на рівні 70% респондентів (із тих, хто визначився). Можливо, саме зараз настав той найправильніший момент, коли країнам НАТО потрібно відмовитися шукати виправдання не запрошенню України до Альянсу.