Речник командування Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат зазначив, що аеродром Бельбек в Криму, по якому напередодні завдали удар, є основною авіаційною базою противника, яку використовують для нападу на Україну.
За його словами з аеродромів окупованого Криму, зокрема Бельбеку та Джанкої, взлітають «Шахеди» і балістичні ракети «Іскандер», які ворог використовує для обстрілу півдня України.
«Ураження російських аеродромів, авіаційної техніки, яка там стоїть, це дуже добре, адже це дещо зменшує можливості Росії в повітряному просторі акваторії обох (Чорного та Азовського) морів. Зменшує, але не припиняє», – наголосив речник Повітряних сил ЗСУ.
Він додав, що на Південному напрямку, між островом Зміїний та аеродромом Бельбек, зафіксовано значну кількість авіаційної техніки окупантів. Ця область постійно патрулюється літаками Су-30, Су-27 або МіГ-29. Також у Азовському морі активно діє ретранслятор Іл-22 або повітряний радар А-50.
Речник Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат зазначив, що потрібно масимально завдавати ударів по російських аеродромах і базах, знищуючи техніку противника.
«Знищувати треба і в повітрі, і на землі. Якщо є найменша можливість бити по російських базах, це потрібно робити. Ці операції проводять успішно Збройні Сили та Повітряні сили разом зі Службою безпеки, Головним управлінням розвідки. Вони завдають ворогу болючих втрат, знищуючи літаки, авіаційну техніку, інфраструктуру, а також засоби протиповітряної борони противника», – зазначив Юрій Ігнат.
Як розповів військовий експерт Петро Черник, російська федерація має доволі велику лінійку найрізноманітніших літаків як винищувальної, бомбардувальної, так і стратегічної авіації, котра використовується, насамперед, для пусків таких ракет, як Х-101, Х-555, Х-31, Х-35, Х-59 і Х47М2 «Кинджал», котра запускається з літака МіГ-31К.
— Почнемо зі стратегічної авіації, у першу чергу Ту-95МС, котрий може нести до 8 ракет Х-101, або до 6 ракет Х-555, — сказав експерт. — У відносно робочому стані у них було близько 60 таких машин, хоча повноцінно функціонують менше ніж 20. І тут є один дуже серйозний момент — наймолодший із цих літаків 1994 року будівництва. Наразі нічого подібного вони вже будувати не можуть і не зможуть.
Наступне покоління ракетоносіїв — Ту-160. Їх у більш-менш придатному стані 10–15 одиниць. Будувати такі літаки росіяни можуть один-два у кілька років, а то й у добру десятирічку.
— Деградувало дуже багато технологічних ланцюжків, у першу чергу це стосується мікроелектроніки, систем прицілювання, оптичних приладів і найголовніше — важких реактивних двигунів, — наголосив військовий експерт.
— Машин Ту-22М3 в обліковому стані близько 60, але якщо 20 застосовується, то це насправді дуже добре для них (росармії. — Ред.). Найновіший літак Ту-22М3 — 1993 року будівництва.
На думку військового експерта, дуже небезпечний МіГ-31К, який є носієм Х-47М2 «Кинджал». Це глибока модернізація МіГ-25. Сумарно МіГ-31К виготовили в межах 100 одиниць, близько 20 машин перебуває в доброму стані. Але більше будувати літаки такого типу росіяни не можуть.
Наступний клас — це винищувальна авіація. В армії рф є два непогані літаки — МіГ-29 і Су-27, але вони практично виробили свій потенціал.
На озброєнні армії рф перебувають, зокрема, Мі-24, надсучасні Мі-28, хоча вони вважаються невдалими, і новий Ка-52 «Алігатор», яких виготовлено понад 170 одиниць. Близько 50 з них було знищено в Україні.
— Загалом, маємо акцентувати, що в цій війні росіяни втратили більш ніж 320 літаків і понад 320 гелікоптерів. Скажімо, за всю війну в Афганістані вони втратили по 120 машин відповідно, — сказав експерт.
Петро Черник також додав, що головна масова робоча конячка росіян — це старенький Мі-8. І цих машин виготовлено дуже багато.
Насамкінець експерт зазначив, що рф зберігає певний авіаційний потенціал, проте неминуче настане точка, коли все це «залізо» «втомиться». Але, на превеликий жаль, це не місяці, а роки, ба більше, ремонтний потенціал у росіян поки що зберігається.