Багато російських військовослужбовців усіх рангів не розуміють цілей агресії проти України. Моральні проблеми у російських військах настільки значні, що обмежують можливості РФ у досягненні оперативних цілей, йдеться у звіті британської розвідки.

Почастішали випадки відмови цілих російських підрозділів від виконання наказів. Також дедалі частіше трапляються конфлікти із застосуванням зброї між російськими офіцерами та солдатами.

Російська влада щосили намагається чинити юридичний тиск на військових-відмовників. Але жорстким репресіям заважає офіційний статус вторгнення, що називається «спеціальною військовою операцією», а чи не війною.

Чинники низького морального духу російських військових включають погане керівництво, обмежені можливості ротації підрозділів, дуже важкі втрати, бойовий стрес, погане матеріально-технічне забезпечення і проблеми з оплатою праці.

Зазначимо, що Президент України Володимир Зеленський 18 червня відвідав передові позиції у Миколаївській області, сам Миколаїв, Одеську область та поспілкувався з нашими захисниками. Він наголосив: “Південь ми нікому не віддамо, все своє – повернемо, і море буде українським – буде безпечним”.

Політолог, один із захисників України Максим Степаненко для видання “Коментарі” нагадує, що цей тиждень був наповнений масштабними подіями, пов’язаними з наданням Україні всебічної допомоги у протистоянні російській агресії. Але важливим, наголошує він, залишається і підтримка бойового духу, морально-вольових якостей – як серед цивільного населення, так і серед військовослужбовців усередині України. Бо саме тут триває війна.

“І те, що президент, незважаючи на щільний графік, продовжує регіональні візити, відвідує передові позиції, як у даному випадку з Південним округом – це неймовірно позитивні дії. Вони дозволяють підтримувати безпосередній контакт, особисто бачити ситуацію на фронті, у прифронтових містах. І хоч найзапекліші бої зараз відбуватимуться на Сході України, Південь – це територія, через яку окупантами систематично проводяться ракетні обстріли. Той самий Миколаїв пережив їх уже величезну кількість”, – зазначає експерт.

На його думку, цей візит у черговий раз демонструє готовність України не лише відображати навалу агресора, а й звільняти захоплені ним території.

“На відміну від кремлівського карлика, наш президент не ховається в бункерах, зрідка виповзаючи на заходи на кшталт недавнього псевдоекономічного форуму в Санкт-Петербурзі. Зеленський зустрічається зі світовими лідерами у Києві, а також періодично відвідує прифронтові території. Наголошуючи, що боротьба триває”, – наголошує Максим Степаненко.

Щодо можливості звільнення як частини окупованого Півдня, так і інших територій України – все залежить від темпів інтенсивності постачання міжнародними партнерами важкого озброєння в Україну, упевнений він.

“Цього тижня ми неодноразово бачили практичні результати цих постачань. Так, протикорабельними ракетами “Гарпун” був підбитий російський буксир “Василь Бех”, який доставляв боєкомплект русне на окупованому Зміїному острові. Робить свою справу і далекобійна артилерія на Донбасі і не лише. Окупанти зазнають тяжких втрат. І для нас критично важливою є консолідована допомога з боку закордонних партнерів, збільшення її темпів та якості. Щоб ЗСУ могли ефективно бити ворога. Мотивації нам вистачає. Потрібно високоточне та потужне озброєння, яке дозволить завдавати агресору максимальної шкоди, – наголошує експерт.

— Мова про ті ж реактивні системи залпового вогню, про протикорабельні ракети і так далі. Чим швидше все це у потрібній кількості опиниться в руках нашої армії – тим швидше ми звільнимо свої території”.