Екс-міністр фінансів України та екс-радник керівника Офісу президента Ігор Уманський, який нещодавно написав заяву на звільнення, розповів про те, що не повідомляв Андрія Єрмака про те, що планує йти у відставку. Також він повідомив про проблеми у податковій та митній системі країни.
Про це він розповів в інтерв’ю головній редакторці видання “ГОРДОН” Олесі Бацман
“До подання заяви у мене з ним розмови не було. Крайній раз ми з ним бачилися десь 28-го чи 30 вересня – у цих числах. У нас була попередня розмова про те, що я пів року, здебільшого, [в Офісі президента] займаюся нічим.
Сенс залишатися в цьому статусі для мене незрозумілий, тому я, найімовірніше, буду йти. На це Андрій мені сказав: “Окей, давай ми з тобою обговоримо і подивимося, що далі будемо робити”. Минуло ще півтора місяці – нічого не відбувається. Я ухвалив рішення і написав заяву”, – сказав Уманський.
Політик підтвердив, що про його звільнення Єрмак дізнався із соцмереж.
“[Так, дізнався про звільнення з мого поста у Facebook]. Він зателефонував. Висловив претензії, чому, [мовляв], ти мені про це не сказав. Я відповів: “Послухай, я попереджав півтора місяці тому”. – “Давай так: я зараз на карантині, на лікуванні, закінчу лікування, вийду [з лікарні] – і ми з тобою поспілкуємося”. Я відповів: “Гаразд, поспілкуємося”. На цьому розмова закінчилася. Поки він ще хворіє”, – зазначив Уманський.
Бацман припустила, що не дуже приємно дізнаватися про звільнення свого радника зі ЗМІ.
“З одного боку, так. З іншого боку, рано чи пізно необхідно було ухвалювати якісь рішення. Коли ти даєш якісь матеріали, якісь пропозиції, і це закінчується нічим, ти розумієш, що ефективність такої роботи наближається до нуля. Окей, тоді я це буду робити публічно”, – пояснив свою мотивацію колишній міністр.
Він зазначив, що своє звільнення з Офісу президента він не обговорював і з главою держави Володимиром Зеленським.
“Остання розмова з ним у мене була [навесні] перед моїм звільненням із Мінфіну. Після цього ми жодного разу не спілкувалися”, – уточнив Уманський.
Він нагадав, що став радником Єрмака після звільнення з Міністерства фінансів, і підкреслив, що погодився на цю посаду заради змін.
“Після мого звільнення з Міністерства фінансів та заяви про системні проблеми як у податковій, так і в митній службах, мені зателефонував Єрмак і сказав: “Дивись, нас ця ситуація не влаштовує. Ми хочемо кейс зі схематозом у фіскальних органах закрити і вичистити цю ситуацію”. Запропонували мені позицію радника, щоб я допомагав їм у розумінні того, що там відбувається, і підказував, підсвічував, у яких точкових місцях потрібно копати.
Не погодитися було б дивним: ти виходиш, розповідаєш, що є проблеми, тобі кажуть: “Окей, давай будемо їх розв’язувати”, а ти раптом відмовляєшся. Я погодився. Керівництво митниці змінилося чотири рази, змінилося керівництво податкової, а системні проблеми нікуди не зникли. Для себе я відводив максимум пів року на цей кейс. Розумів, що якщо цю схематозну систему не буде зруйновано, то її вже не буде зруйновано в найближчій перспективі ніколи”, – сказав Уманський.
На його думку, ситуація з фіскальними органами в Україні цього року стала тільки гіршою, передусім це стосується так званої скрутки – схеми незаконного відшкодування ПДВ (як працює схема, ексміністр розповідав в інтерв’ю засновнику видання “ГОРДОН” Дмитрові Гордону у квітні).
“На митниці, у податковій ситуація не тільки не покращилася, вона погіршилася, на жаль. “Скрут” як був, так і залишився. Свого часу він зменшився – після моєї заяви, активізації у Верховній Раді (слідчу комісію там створили), із правоохоронцями рази три була нарада на Банковій щодо цієї тематики. Але вже до середини літа програма почала працювати в повному обсязі”, – сказав Уманський.
За його інформацією, щомісяця через цю схему бюджет втрачає 4,5–4,8 млрд грн.
“Це тільки прямий “скрут”, який ми можемо бачити через систему. Це бачить і податкова, тому що ми це бачимо через її систему. І це тільки на одній схемі! Зрозуміло, вона найбільша за обсягом, – сказав ексміністр. – Природно, я цю інформацію передавав на Банкову…
Пів року минуло, окремі правоохоронці стали непристойно багатшими. І зараз, наскільки я знаю, у межах слідчих дій вони почали виходити вже на великий системний бізнес, який у цю програму щодо “скруту” залучений. У моєму розумінні нічим іншим, окрім як забезпеченням квитками, воно не закінчиться. А тут ще ця ситуація з “Укравтодором”, кінець року – залишилося півтора місяця, ми ввійшли у другу хвилю пандемії…
Передвісники економічного апокаліпсису в нас давно витають у небі, а медичного – ось, [з’явилися]… 26 млрд у ковідному фонді поки не витрачено. Моє глибоке переконання – їх потрібно сконцентрувати на медицині… Півтора місяця тому цю інформацію я передав, але, на жаль, ми бачимо те, що бачимо: медикам грошей не повернули. Тому я вийшов публічно і зафіксував: ситуацію зі “скрутом” так і не врегулювали, кейс провалено (принаймні на сьогодні), ситуація з медициною – кейс провалено, ситуація в бюджетній сфері архикритична”.