У США вже відомі перші результати проміжних виборів. Діючий президент Джо Байден задоволений підсумками голосування, а ось відомий своїми дещо проросійськими поглядами Дональд Трамп навпаки заявив про розчарування.

Як повідомляють ЗМІ, Байден під час свого виступу відзначив позитивні результати для Демократичної партії. Він зауважив, що перемоги республіканців з великою перевагою, яку прогнозували, не сталось. 

 
За словами Байдена, вибори були хорошим днем для демократії та Америки. Демократи втратили менше місць у Палаті представників, ніж під час будь-яких інших проміжних виборів за останні 40 років. Байден вірить, що його партія ще має шанс зберегти більшість у Палаті представників. 

Крім цього, президент США згадав про повномасштабну агресію Росії. Він переконаний, що двопартійна підтримка України продовжуватиметься, незалежно від результатів виборів. 

Натомість колишній президент США Дональд Трамп каже, що результати виборів до Конгресу його розчарували. При цьому він назвав їх “великою особистою перемогою”. Також Трамп приписує до своїх заслуг перемоги республіканських кандидатів. 
 
Не секрет й те, що партії чинних президентів США майже завжди програвали на мідтермах (за останні 100 років таких винятків було лише три, й усі вони були пов’язані з надзвичайними подіями – від Великої депресії 1920-х до терактів 11 вересня).  

Нині ж у республіканців з’явилися також зручні для критики теми – насамперед стрімка інфляція, яку вони пов’язують, зокрема, з проєктами Байдена в галузі соціальних виплат, інфраструктури та екології на трильйони доларів. 

Тому й не дивно, що авторитетні американські аналітики до виборів прогнозували суттєве збільшення популярності республіканців. 

Зазначимо, що зараз у Палаті представників більшість у 220 місць – за демократами; в Сенаті вони можуть заручитися підтримкою 48 партійців і двох незалежних сенаторів плюс вирішальним голосом віцепрезидентки Камали Гарріс. 

Офіційні результати виборів за переважною більшістю округів ми дізнаємося ще не скоро, а перші підрахунки є далеко не репрезентативними. Навіть існує поняття “синього міражу” і “червоного міражу”, коли через особливість підрахунку голосів попередні офіційні дані можуть суттєво відрізнятися від підсумкових – це через те, що в одних штатах першими рахують голоси, віддані достроково (так переважного голосують демократи), а в інших – голоси на дільницях (тут, навпаки, переважають республіканці). 

 
Але американські ЗМІ мають потужні аналітичні центри, які, судячи з досвіду попередніх виборів, доволі точно прогнозують остаточні результати на основі перших даних. 

І, якщо судити з них, “червона хвиля” (тобто масова перемога республіканців) виявилася радше “червоним бризом”.  

Дійсно, однопартійці Трампа посилять позиції в Конгресі, але не факт, що цього буде достатньо для втілення їхніх найбільш радикальних проєктів – від імпічменту Байдену до гальмування допомоги Україні. 

Як і прогнозувалося, контроль над Палатою представників, найімовірніше, перейде до Республіканської партії.  

Та перевага республіканців, схоже, буде не настільки велика, як прогнозувалося. На руку республіканцям грав не лише економічний порядок денний, а й перекроювання округів, за рахунок якого в контрольованих ними штатах вони мали більше шансів провести своїх кандидатів. 

Це принесло свої плоди, приміром, у Флориді, де Республіканська партія відвоювала мінімум два місця в Палаті представників, і у Вірджинії, де їм прогнозують перемогу в одному окрузі, який до того представляла демократка.  

Водночас у двох округах цього ж штату та ще одному окрузі в Північній Кароліні Демократична партія змогла, за попередніми даними, відстояти свої позиції попри сильні позиції опонентів. 

Наразі важко сказати, що саме призвело до такого результату. Тим не менш, проміжні результати виборів США можна назвати досить втішними.