Предстоятель Української православної церкви, патріарх Філарет заявив, що церква отримає нову назву. Також він зазначив, що проведення Об'єднавчого собору УПЦ залежить від Вселенського патріарха.
"Назвати дату скликання цього Собору ми не можемо, тому що це залежить від Вселенського патріарха", – сказав Філарет на прес-конференції у п'ятницю, 26 жовтня.
За його словами, процес надання Україні автокефалії – незворотній.
"Ми підійшли до такого часу, коли автокефальна українська церква отримала незворотній процес. Вселенський патріарх твердо заявив про те, що Українська православна церква, український народ гідні своєї незалежної церкви", – додав патріарх.
Філарет додав, що в Об'єднавчому соборі українських православних церков братимуть участь понад 60 єпископів.
На його думку, зараз Москва під виглядом захисту православних буде намагатися втрутитися в українські церковні справи та нагнітати ситуацію навколо процесу отримання томосу. Проте він запевнив, що українська сторона не допустить жодного насильства.
За словами патріарха, ті православні, які не захочуть бути в Українській православній церкві, повинні називатись Російською православною церквою в Україні.
Він також уточнив, яку назву матиме церква. "Офіційна назва буде: "Українська православна церква". Друга назва – Київський патріархат", – роз'яснив Філарет.
"Таке рішення відповідає позиції Константинопольського патріархату щодо назв", уточнив Євстратій Зоря, речник УПЦ КП, архієпископ Чернігівський і Ніжинський.
Популярне: “Тепер позбавити людей субсидії буде складніше”: Юрист пояснила, що дає українцям нова заборона
Він зазначив, що в УПЦ КП при цьому сподіваються, що Верховна Рада зобов'яже зареєстровану зараз як Українська православна церква показувати в назві приналежність до Московського патріархату.
"Чи повинні віруючі люди знати правду, до якої церкви вони належать – Української чи Російської? Мають право. Ми просимо Верховну Раду ухвалити такий закон, щоб церква в Україні, яка називається "Українська православна церква", носила свою правдиву назву – Російська православна церква в Україні. Але права цієї церкви будуть ті ж, що і у всіх релігійних організацій", – заявив він.
Він також зазначив, що перехід парафій до єдиної Української православної церкви буде відбуватися, якщо таке рішення підтримають дві третини парафіян.
"Будуть збори всього приходу. Якщо дві третини парафіян проголосують за те, щоб залишитися у Російській церкві, значить, ця парафія буде належати Російській церкві. Якщо дві третини парафіян проголосують за Українську церкву, то храм разом із парафіянами перейде до УПЦ", – пояснив процедуру Євстратій Зоря.
Філарет уточнив, якщо дві третини голосів для ухвалення рішення не набереться, то стан приходу залишиться незмінним.