У новому випуску програми "Євроінтегратори" з Тетяною Поповою на ObozTV екс-міністр фінансів України, який, ймовірно, стане новим главою РНБО, Олександр Данилюк і головний редактор "Пост" Брайан Боннер говорили про план по Донбасу, співпрацю з міжнародними кредиторами і головні помилки попередніх президентів.
Журналіст запитала в Данилюка, цитуємо: Що саме ваша команда збирається у відношенні Росії робити? Рішення Путіна щодо паспортів… Він почав досить активний діалог. Як ви до цього ставитеся?
На що той відповів:
По-перше, щодо указів президента Російської Федерації, так званої "паспортизації", позиція Володимира була досить чітко сформульована. Тобто ми це розглядаємо як ще одну спробу зірвати Мінські домовленості і зірвати Мінський процес. І, звичайно, ми цього не можемо дозволити, тому що цей процес важливий як інструмент, можливо, не найефективніший, але єдиний, який зараз є. Навколо якого зараз будується багато інших процесів, зокрема, санкційні.
Санкції будуються навколо Мінська. Тобто наше завдання його зберегти, хоча головна ідея – це якось просунутися у виконанні Мінських домовленостей. Тому що вже багато років нічого не відбувається.
Після цього журналіст зазначила, що на Сході, люди гинуть насправді. Не можна сказати, що нічого не відбувається. Люди гинуть.
На що Данилюк відповів:
Нічого не відбувається з точки зору вирішення проблеми. Але насправді так, люди гинуть. І, до речі, люди гинуть як на фронті, так і через те, що не вдається вирішити деякі гуманітарні питання, тому що без домовленості сторін вони не реалізуються. Люди гинуть, наприклад, коли переходять через зруйновані мости.
Усім потрібен прогрес. Але цей прогрес повинен бути досягнутий не тільки за рахунок інтересів України. Тобто це в першу чергу повинно бути в інтересах миру та в інтересах усіх українців. У минулому Росія зайняла таку позицію, що ми нікуди не рухаємося, і всі поступки повинні бути з української сторони.
Все ж ми сподіваємося, що ми досягнемо певних успіхів, особливо в гуманітарних питаннях. Мені здається, тут набагато більше аргументів. Бо війна може використовуватися для того, щоб там підігрівати температуру, впливати на внутрішні процеси. І це теж Росія робить. Але ми повинні вирішити ключові проблеми в гуманітарній сфері.
Завжди, коли відбуваються великі зміни – навколо багато слабких, випадкових людей, які крутяться навколо, пропонуючи вирішити чимало проблем. Тому важливо правильно обрати людей, які будуть в команді. Для цього потрібен прозорий незалежний процес.
У команді повинні всі бути одного калібру. Це буде ефективно, якщо ми будемо мати сильних виконавців, а не слабких. Так команда не працює. Ми повинні мати можливість покладатися один на одного. Ще одна помилка, яку допускали практично всі президенти – це залучення друзів або родичів. Можливо, винятком був тільки президент Кучма.
Ми бачили, що робив з друзями президент Ющенко, а Янукович з "сім'єю". Це було подібно шоку, коли "сім'я" приховано керувала країною. Те ж саме стосується Петра Порошенка з його бізнес-партнерами та друзями, які керували великими частинами країни у власних інтересах. Це потужна загроза, і цього слід уникати, чого б це не коштувало.
У команди Зеленського і у нього самого є лише кілька місяців на власне вдосконалення. Це пріоритет, це дуже важливо. Це не півроку, це навіть не 9 місяців. Це перші рішення, які повинні бути добре сприйняті. Це повинні бути важливі рішення, не якісь другорядні.